11 yıl daha sonra BAE’de: Geçen ay Erdoğan, akabinde Esad

Fergus

New member
Dubai Buyrukluğu resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada, Al Maktum‘un Dubai’de, “İki ülke içindeki kardeşlik bağları çerçevesinde Esad ile bir ortaya geldiği” belirtildi. Al Maktum’un toplantıda ‘Kardeş Suriye’ye’ itimat ve barış dileklerini ilettiği açıklandı. Al Maktum’un Suriye ve bölge için istikrar ve kalkınma temennisinde bulunduğu tabir edildi.

Görüşlerine yer verilen Muhammed bin Raşid Al Maktum, şu biçimde devam etti:

“BAE devleti, Suriye ile yapan yeni iş birliği süreçlerini başlatmayı önemsiyor. Her iki ülkenin kardeş halklarının çıkarlarına olacak çeşitli alanlarda iş birliği fırsatlarını da bekliyor”

Beşar Esad, Al Maktum’la görüşmesinin akabinde Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir ortaya geldi.

‘İlişkilerin üst düzeylere çıkarılması ele alındı’

Suriye resmi haber casusu SANA, heyette Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Mansur Azzam, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Beşşar Caferi’nin yer aldığını duyurdu.

toplantıda, ikili alakaların geliştirilmesi ve bilhassa de iktisat ve yatırım alanlarında bu bağların üst düzeylere çıkarılması ele alındı.

Esad, iç savaş sırasında sırf Rusya ve İran’ı ziyaret etmişti.

BAE, bir daha büyükelçilik açtı

2018 yılında Şam’daki büyükelçiliğini tekrar açan BAE, geçen yıl da diplomatlarını Suriye’ye göndermişti.

ABD’den reaksiyon

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Esad’ın BAE ziyaretine reaksiyon gösterdi. Sözcü Price, “Beşar Esad’ın legalleştirilmesine yönelik teşebbüsten son derece rahatsız olduk ve keder duyduk” tabirlerini kullandı.

Geçen ay Erdoğan BAE’ye gitti

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE’ye iki günlük ziyaret gerçekleştirdi. Erdoğan resmi ziyaret kapsamında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir ortaya geldi. Türkiye ile BAE içinde, 9 alanda Türkiye’ye direkt yatırımları içeren mutabakat imzalandı.

Alakalar 2013 yılında bozulmaya başladı

Türkiye ile BAE bağlantıları 2013 yılı itibariyle bozulmaya başladı.

Mısır’da askeri darbe ile Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iktidardan alındı. Erdoğan, Batı’yı ve körfez ülkelerini darbeye sessiz kalmakla suçladı.

2016 yılında ise BAE, Türkiye’deki darbe teşebbüsünün finansörü olduğu savıyla yandaş gazete manşetlerin de yer aldı. Libya iç savaşında da Türkiye ve BAE farklı cephelerde yer aldı. BAE, Mısır’la birlikte General Halife Hafter yanlılarını destekledi. Türkiye ise Trablus merkezli Ulusal Mutabakat hükümetine dayanak verdi. Türkiye, BAE ile Yemen ve İsrail ile ilgili de eleştirdi. BAE ise Türkiye ile bağlantılarının kopma noktasına geldiği süreçte Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yakınlaştı.

Türkiye, 2021 yılından itibaren dış siyasette yeni bir sayfa açtı. BAE, Mısır, Suudi Arabistan ve İsrail ile alakalarını olağanlaştırmak için diplomasi trafiğini sürdürüyor.

Sedat Peker paylaşımlarını durdurdu

Kabahat örgütü önderi Sedat Peker de ailesiyle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşıyor. Çektiği görüntülerle iktidar partisi yöneticileri hakkında iddaları gündeme getiren Peker, BAE Prensi Pir Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Türkiye ziyareti daha sonrası paylaşımlarını durdurdu. Ziyarette güç, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sıhhat, finansal hizmetler, besin ve tarım alanlarında muahede imzalanmıştı.

Yandaş gazete 2022’ye Esad olarak girdi

Yandaş Türkiye Gazetesi, 2021 yılı Aralık ayında Suriye haberinde Suriye Devlet Lideri için Esed yerine Esad tabirini kullanmıştı.

Bu haber Ortadoğu’daki Suriye’ye yönelik olağanlaşma adımlarına “Türkiye’nin yandaş medyası da mı ayak uyduracak” sorusunu gündeme getirdi.