8 Mart, Barilla şirketten tedarik zincirine kadar cinsiyet eşitliğini taahhüt ediyor

abastard

New member
Kendi kuruluşunun dışında bile kapsayıcılığı ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmek: Barilla Grubu ile perakende ve satış sektöründe kadınların ilerlemesini destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Lead Network (Leading Executives Advancing Diversity) arasındaki stratejik ortaklık bu şekilde doğdu. Avrupa'da tüketim malları. Cinsiyet eşitliği konusunda eğitim, mentorluk, ortak projeler ve yerel bölümlerin etkinleştirilmesi: Bu şekilde, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle duyurulan Lead Network ile yapılan ittifak, Barilla Grubunun tüm faaliyet alanlarında kapsayıcı bir çalışma ortamını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Barilla Grubu CEO'su Gianluca Di Tondo, “Bizim gibi toplumsal cinsiyet eşitliğini stratejik bir temel olarak gören, çeşitliliğin teşvik edilmesinde lider bir kuruluş olan Lead Network ile güçlerimizi birleştirmemiz doğal olarak geldi” diyor. Lead Network'ün mükemmelliğe olan bağlılığı, değerlerimizle mükemmel bir şekilde örtüşmektedir. Birlikte faaliyetlerimize ve pazarlarımıza daha fazla değer verebileceğimize inanıyorum.”

Barilla Grubu Çeşitlilik ve Katılım Direktörü Floriana Notarangelo şöyle diyor: “Barilla'nın çeşitliliği ve cinsiyet eşitliğini teşvik etme yolu, başka bir temel aşamayla zenginleşiyor. Bu yeni ittifak, sektörümüzde çeşitliliği ve katılımı teşvik etme konusunda çıtayı yükseltmeyi amaçlıyor.”

Lead Network ile ortaklık, Barilla Grubu'nun toplumsal cinsiyet eşitliğini garanti altına almak ve kadın yeteneklerini geliştirmek için üstlendiği çok yıllık yolculuğun yalnızca son adımıdır. Birkaç ay önce, ebeveynliği güçlendiren ve işyerindeki cinsiyet eşitsizliğini azaltan, Gruptaki tüm ebeveynlere cinsiyetten bağımsız olarak en az 12 hafta %100 ücretli izin garantisi veren yeni bir küresel babalık ve doğum izni politikasının duyurusu yapıldı. , medeni durum ve cinsel yönelim. 2020 yılında tüm çalışanlar için cinsiyete dayalı ücret eşitliğinin sağlanması, haksız ücret farklarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, dünya çapındaki Barilla yönetici ve müdürlerinin %38'i kadındır ve çalışanların %47'si doğrudan Küresel Liderlik Ekibine rapor vermektedir. Örneğin İtalya'da kadınlardan oluşan bir ekip, grubun Castiglione delle Stiviere (VR), Novara ve Melfi (PZ)'deki en stratejik üretim tesislerinden üçüne liderlik ediyor.

DE&I yolu Barilla'ya önemli takdirler kazandırdı. Sadece birkaçını saymak gerekirse, 2021'de kadınların işyerindeki rolünün ilerlemesini hızlandıran ve tüm çalışanlarının katılımını artıran girişimler için Katalizör Ödülünü kazanan ilk İtalyan şirketi oldu. 2022 yılında Financial Times tarafından desteklenen Avrupa Çeşitlilik Liderleri sıralamasında gıda şirketleri arasında üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca 2024 yılı aynı zamanda Amerika'daki Barilla'nın, ana şirketleri LGBTQ+ çalışanlarını nasıl desteklediklerine göre sıralayan İnsan Hakları Kampanyası Kurumsal Eşitlik Endeksi'nde 100/100 puan aldığı üst üste onuncu yıl oldu.

Barilla'nın kapsayıcılık taahhüdü, cinsiyet eşitliğinin toplumsal bir zorunluluk ve etik bir görev olduğu inancıyla, tedarik zincirini de kapsayacak şekilde tüm coğrafyalarda geliştirilmiştir. Çeşitliliği benimseyen ve eşit fırsatlar sunan tedarikçilerin yalnızca Barilla'nın değerlerini yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda diğer sektörlerde de kadınlar için daha kapsayıcı bir çalışma ortamı yaratılmasına katkıda bulunduğu inancıyla Küresel Tedarikçi Çeşitliliği Programı'nın 2018'de başlatılması bu doğrultuda ilerliyor. . Bunlar Grubun İtalya'daki iki stratejik tedarik zincirinden, tahıl ve fındıktan geliyor; Barilla'nın Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle anlatmak istediği iki başarı öyküsü.

İlk hikaye Cremona bölgesinde geçiyor ve tahılların işlenmesi ve pazarlanmasında faaliyet gösteren ve neredeyse kırk yıldır Barilla'ya Mulino Bianco peksimetleri için temel malzemeleri sağlayan Lameri Spa'nın CEO'su Alessandra Lameri'ye ait. bisküviler ve Gran Cereale barlar. 1968 yılında babası Mario Lameri tarafından kurulan aile şirketine girişi yavaş yavaş gerçekleşti. “26 yaşındaydım, kalite laboratuvarında başladım, sonra satışa başladım. Ancak mezun olmadan önce bile ailem beni şirkette yaz stajı yapmaya teşvik etti” diyor. Birkaç yıldır Lameri Spa'nın gelişimini teşvik ediyor ve babasıyla birlikte büyümesine eşlik ediyorsunuz.

“Yirmi yıl önce – diye devam ediyor – tahılların dönüştürülmesine adanmış yalnızca bir tesisimiz vardı, bugün pazar çeşitlendirmesi amacıyla iki şekerleme şirketi de dahil olmak üzere altı tesisimiz var. Zaman içinde, ürünlerini tat, yapı ve gevreklik açısından karakterize etmek isteyen müşterilerimizin ve Barilla gibi şirketlerin giderek artan taleplerini karşılamak için işbirlikçilerimizin profesyonelliğine, kaliteye, yeniliğe ve yeni teknolojilere çok yatırım yaptık. Teknoloji sürdürülebilirlikle el ele ilerliyor ve 2022 yılında yulaf, arpa, mısır ve buğday gibi tahılların yetiştirilmesiyle ilgilenen, bünyesinde fotovoltaik sistem ve biyogaz sistemi bulunan bir tarım şirketi olan Agri Cultura Lameri projesi doğdu. imha etmek”.

Kapsayıcılık ve toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsederken şunu anımsıyor: “Barilla, müşterilerimiz arasında sosyal katılım, çeşitliliğe ve kadın yeteneklerine değer verilmesi konusunda farkındalığı artıran ilk şirket oldu ve biz de son yıllarda kadın istihdamını %15 oranında artırdık; bu, beklenmeyen bir şey. geleneksel olarak erkek egemen bir sektörde olduğu gibi kabul edilmek.” “Yıllar geçtikçe kurumsal faydaları yerel bölgeye aktarmaya çalıştık, örneğin Kadınlar Alanının yenilenmesine katkıda bulunan bir bağışla. Onkolojik hastalıklara adanmış Cremona hastanesi. Bugüne kadar bizi farklı kılan tutku ve kararlılıkla büyüme yolumuzu gelecekte de devam ettireceğine inancımız tamdır.”

Barilla tedarik zincirinin ikinci hikayesi bizi Piedmont'a götürüyor ve Margherita Caffa ile Lino Srl CEO'su Giovanna Galletti'nin yüzünü ve kalbini taşıyor. Şirket 1980'lerin sonunda kuruldu, ancak bugün Pan di Stelle bisküvileri ve Baiocchi Mulino Bianco'da bulduğumuz Fındığın işlenmesinde 150 yıllık deneyimi de beraberinde getiriyor. 2012 yılında kurucu Carlo Caffa'nın ani ölümünün ardından Rosalba, Federica ve Margherita onun mirasını devraldı; şirketin yönetimine kızları Margherita ve Genel Müdür Giovanna Galletti getirildi. Bu, tamamen kadın bir liderlikle iş sürekliliğini sağlayan bir dayanıklılık ve değişim hikayesinin başlangıcıdır.

“Günümüzde yönetim kurulundan üretim tesisine kadar tüm kurumsal rollerde kadınlar çoğunlukta. Şirkete 23 yaşında katıldım ve 27 yaşında anne oldum. Günümüzde anne olma arzusu ile girişimci rolünün beklentileri arasında bağdaştırmak kolay değil, ancak şirketi büyütme tutkusu ve arzusu bir fırsattı. gerçekliği sürekli müzakere etmek”, diye anımsıyor Margherita Caffa.

Giovanna Galletti şunu ekliyor: “Bir kadın için hayat ve iş hiçbir zaman gerçekten ayrı değildir. Bu tür tercihlerin sadece şirket içinde değil tüm toplum üzerinde etki yarattığının bilincinde olarak, son yıllarda gösterdiğimiz tüm çabalar, yüksek kalite standardını korumaya yönelik olmuştur. Gıda sektöründe çalışıyoruz, makarnadan tahıla kadar yarı mamul fındık ürünleri üreten firmamız, her gün ürettiklerimizi geleceğin refahına, sağlığına ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunacak güçte bir devreye yerleştiriyor. ve hep böyle devam edeceğiz”.