AB Komitesi’nden, Ukraynalı mülteciler için süreksiz müdafaa teklifi

Fergus

New member
Başkanlığını Ursula von der Leyen’in yürüttüğü Avrupa Birliği Komitesi’nce teklif edilen ve yarın AB ülkeleri içişleri bakanları tarafınca görüşülecek yönerge, Ukraynalı mültecilere tüm AB ülkelerinde birebir muhafazayı sağlayacağı tabir edildi.

Avrupa Birliği Kurulu bugün yaptığı açıklamada “Bugün Komite, Ukrayna’daki savaştan sığınan insanlara süratli ve tesirli yardım sunmak için Süreksiz Muhafaza Yönergesini etkinleştirmeyi teklif ediyor. Bu teklifle, savaştan sığınanlara AB’de süreksiz muhafaza sağlanacak, yani oturma müsaadesi verilecek, eğitim ve iş piyasasına erişimleri sağlanacak” denildi.

AB’den acil müdafaa talebi

Avrupa Ömür Üslubunu Tanıtmaktan Sorumlu Lider Yardımcısı Margaritis Schinas “Tarihi olarak eşi görülmemiş bir hareketle Komite bugün, Ukrayna’dan sığınanlara AB’de acil muhafaza sağlamayı teklif ediyor. Sığınan herkese inançlı bir statü ve okullara, tıbbi bakıma ve işe erişim sağlanacak. bununla birlikte, gerekli güvenlik denetimleri ile insanların ve evcil hayvanlarının sonlarda verimli geçişlerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yıl geçerli olacak

Hudut idaresi kolaylıklarını da kapsayan yönergede ayrıyeten, hudut denetimlerinin sıradanleştirilmesi, giriş şartlarında esneklik, süreksiz hudut geçiş noktalarında geçişlere müsaade verilmesi, kurtarma hizmetleri ve insani yardım için kolay geçiş tanınması üzere kolaylıklar yer aldığı tabir edildi. Yönerge yarın AB Adalet ve İçişleri Kurulu’nda görüşülecek ve kabul edilirse 1 yıl müddetle geçerli olacağı, altı ayda bir otomatik yenilerek bir yıl daha uzatılabileceği açıklandı.