ABD ile Çin içinde tansiyon yaratan casus balonun sırrı çözüldü

Fergus

New member
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafınca bugün yapılan açıklamada, balonun zorlayıcı sebeplerden dolayı rotasından hayli saptığı ve Çin’in bunu doğrulayarak ABD tarafına bilgi verdiğini belirtti. Bakanlık açıklamasında şu sözler kullanıldı:

“Başta meteorolojik gayeler olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır. Batı Rüzgarlarından etkilenen ve sonlu kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan hava aracı, planlanan rotasından epeyce sapmıştır.


Bu büsbütün zorlayan sebeplerden kaynaklanan beklenmeyen bir durumdur ve gerçekler hayli nettir. Çin her vakit memleketler arası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak hareket eder ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne hürmet duyar.

Herhangi bir hâkim ülkenin topraklarını yahut hava alanını ihlal etme niyetimiz yok ve asla ihlal etmedik. ABD’deki kimi siyasetçiler ve medya, onu Çin’e saldırmak ve karalamak için abarttı. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkıyor.”

‘Çin seyahatimi erteledim’

Balonun ABD’nin hava sahanlığına girmesinden daha sonra dün açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dedi.

‘İki taraf da ziyaret olacağını açıklamamıştı’

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Blinken’in Çin ziyaretini ertelemesiyle ilgili şunları kaydetti:

Her iki taraftaki diplomatik takımların vazifelerinden biri, ikili bağlantıları düzgün bir biçimde yönetmek, bilhassa birtakım beklenmedik durumları itidalli ve ihtiyatlı bir biçimde yönetmektir.

Aslında, iki taraf da bir ziyaret olacağını açıklamamıştı. Son açıklamanın yapılması ABD’nin sıkıntısıdır ve buna hürmet duyuyoruz.”