“Emlakçı ev arayanların özel dedektifidir”

abastard

New member
Emlakçı gerçek bir özel dedektiftir. Gerçek Zamanlı olarak yayınlanan Casa a Prima Vista'nın emlakçı kahramanı Corrado Sassu'dan, Adnkronos/Labitalia ile yapılan bir röportajda mesleğin sırlarını açığa çıkaran, Discovery+'da mevcut. “Emlakçının işinin karmaşık olduğunu ve müşterinin kişiliğinden başlayarak her açıdan analiz edilmesi ve incelenmesi gereken çok sayıda araştırmayı içerdiğini açıklıyor. Müşterinin istediği ev tipine odaklanmadan önce aslında en önemli şey müşterinin tipini, alışkanlıklarının ve yaşam tarzının ne olduğunu anlamaktır”.

“Bunların, daireyi aramaya başlamak için belki de kendisinin bile hayal edemeyeceği kadar önemli kavramlar olduğu konusunda uyarıyor. Analiz, kişinin etrafına dikilmiş özelliklerden başlıyor: toplu taşımayı kullanıyor mu, spor yapıyor mu, yeşilliği mi tercih ediyor, tembel mi”.

“Neyse ki, Roma'nın çok fazla arzın olduğu bir yer olduğunu ve mülk aramanın o kadar da zor bir şey olmadığını açıklıyor. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, 'düzgün' evlerin sayısı çok fazla değil, diğer şehirlerin aksine halihazırda yenilenmiş bir mülk bulmak zor”.

Corrado Sassu'nun bir başka profesyonel sırrı da, birkaç müşteri söz konusu olduğunda, daha adil cinsiyetin isteklerine güvenmektir. “Benim sloganım – kendisi de itiraf ediyor – 'mutlu eş, mutlu yaşam', yani çoğu durumda ev kadın tarafından seçiliyor çünkü kadın, garajı ve kanepesi olan erkeklerle karşılaştırıldığında eve karşı tamamen farklı bir duyarlılığa sahip. Bu yüzden çiftler bana geldiğinde kadına daha fazla soru sormaya çalışıyorum çünkü en çok zevke ve duyarlılığa sahip olan o. Zaten Roma'da dedikleri gibi kadın seçer, erkek öder.”

Sassu ayrıca akıllı çalışmanın şu anda talep gören ev türleri üzerindeki etkisinin de altını çiziyor. “Bugün çalışanların %30'unun yalnızca akıllı çalışma prensibiyle çalıştığını hatırlıyor, üstelik Kovid nedeniyle bizi eve kapattıklarında kendi alanlarımıza ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Artık erkeklerin de yemek pişirebileceği büyük mutfaklara ve her şeyden önce işlerini evlerine taşıyabilecekleri stüdyolara olan talep arttı.”

Corrado Sassu hiçbir şeyi şansa bırakmıyor ve kendisini çok genç yaşta bu mesleğe yönlendiren sezgilerine güveniyor: “Liseden sonra yaptığım ilk iş bu oldu ve bir oyundan itibaren mesleğe dönüştü. Ben çok empatik bir insanım ve insanlarla hazır bir şaka ve bulaşıcı bir gülümsemeyle ilişki kurma yeteneğim güçlü. Bu iş, insanların hayatlarında olumlu bir geçiş elde etmenize yardımcı olur, ayrıca bazı durumlarda yeni bir ev satın alarak hayatlarının iyileştirilmesine katkıda bulunursunuz. Hedeflerime ulaşmanın anahtar kelimeleri: basitlik ve şeffaflık. Buna inanarak tutkumu geliştirmeyi başardım: gayrimenkul.”