Global aktörler yeni kriz peşinde Sırbistan ile Kosova’yı uzlaştırmayacaklar

Fergus

New member
Rusya-Ukrayna Savaşı hala sürerken global aktörler Balkanlarda yapay problemler yaratarak yeni krizler çıkarmaya devam ediyor. Acılı/çatışmalı bir geçmişe sahip bölgede en ufak bir kıvılcım felakete dönüşebilir.

Kosova ile Sırbistan’ın başkanları, iki taraf içindeki gerginliğin düşürülmesi için Avrupa Birliği’nin (AB) kolaylaştırıcılığında Brüksel’de evvelki gün yapılan acil nitelikli görüşmede muahede sağlayamadı. AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti‘nin görüşmesinden gerginliğin düşürülmesi ismine bir tahlil çıkmadığını deklare etti.

Gerilim vakit zaman düşse de sürmeye devam edecek demektir bu. İki ülkenin de en ufak bir tansiyonda ordularını alarma geçirip, hudutlarını kapattığını biliyoruz. Avrupa’nın ortasında şayet yaşanırsa yakın devirler Avrupasının ikinci savaşı olur bu. Birincisi Yugoslavya savaşıydı.

Bölgedeki tansiyon 31 Temmuz’da doruğa çıkmıştı, malum. Kosova’nın kuzeyindeki yaşayan Sırpların, Sırbistan tarafınca verilen araç plakalarıyla kimlik kartlarının Kosova evraklarıyla değiştirilmek istenmesi, tansiyonun görünen sebebi. Bunu kabul etmeyen lokal Sırpların protesto gayesiyle yolları kapatması üzerine Kosova idaresi bölgeye özel polis güçleri yığmıştı. Birebirini Sırbistan da ülkede yaşayan Kosovalılara uyguluyordu.

Anımsayalım; Sırbistan Kosova’nın tek tarafı bağımsızlığını tanımıyor, Rusya’nın tanımadığı üzere. Aslında birtakım Avrupa Birliği (AB) üyeleri de yani İspanya, Yunanistan, Kıbrıs, Romanya, Slovakya da Kosova’nın bağımsızlığını tanımış değil. Buna karşın ABD Kosova’nın bağımsızlığını tanıyor. Bu tanınma vesilesiyle de bir müddetdir uzak durduğu bölgede bir daha etkin olmaya başlıyor.

ABD bir daha bölgede

Geçtiğimiz on yıl boyunca Washington, ABD’nin dikkatini öteki yerlere vermesi niçiniyle Kosova uyuşmazlığının sorumluluğunu Avrupa Birliği’ne bırakmıştı. Bunu belirtelim evvela fakat bu bölgeden büsbütün elini çektiği manasına gelmiyor.

ABD’nin bölgede oynadığı rolün kapsayıcılığına şu örnek verilebilir; Kosova’nın başşehri Priştine’deki ABD Büyükelçiliği, Kosova idaresinden evrak değişimini 30 gün ertelemesini istemişti. Kosova idaresi bu isteğe uymuştu. Kosova’daki Sırpların yol kapama hareketlerinden kısa müddet evvel Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile Başbakanı Albin Kurti, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmek üzere Washington’a giderken, Kosova-Sırbistan diyalogu eski Özel Temsilcisi Richard Grenell de Sırbistan’ı ziyaret ediyordu.

Grenell eski bir diplomat, ABD idaresinin bir modülü değil fakat Balkanlar’da hala hayli tesirli bir figür. Her iki idarenin yetkilileriyle sık sık görüşmeler gerçekleştiriyor. 2020 yılında Washington’da imzalanan “tarihi” Sırbistan-Kosova mutabakatına yol açan Belgrad ile Priştine içindeki alakaların olağanlaştırılması sürecinde de kıymetli bir rol oynadı. Yalnızca bu değil Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan’dan oluşan bir ekonomik/ siyasi bölge olan vhemen sonrasında Açık Balkan Teşebbüsü olarak bir daha isimlendirilen “mini-Schengen” teşebbüsünün esas mimarlarından biri. ABD idaresi Kosova da dahil olmak üzere öteki bölgesel aktörleri, AB üyeliğinin yerine işte bu Açık Balkan Teşebbüsü’ne katılmaları için zorluyor.

Rusya-Çin faktörü

Hem ABD hem Avrupa ülkeleri, bölgedeki kriz aracılığıyla nüfuzlarını arttırmanın peşinde. Sırbistan’ın Rusya ile müttefik oluşu, Çin’le yeterli alakalar kurması bölgeyi bu aktörler için daha da değerli kılıyor. Kosova büsbütün ABD yörüngesinde, Washington’un taleplerini Sırbistan’ın önüne koyuyor ABD ismine. Bu tansiyonun bitmeyeceğini işareti. ABD Lideri Joe Biden Kosova’da yüksek popülariteye sahip. Priština’da bir caddeye Biden’ın 1990’ların sonunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı için ülkede çalışan oğlu Beau’nun ismi verildi.

Bölgeyi uzun müddet ihmal etmiş olan ABD, artık Rusya ile Çin’in tesiri karşısında yeni siyasetler üretiyor. Fakat bunu yaparken tansiyonu çözmeye çalışır üzere yaparken krizi derinleştirecek adımlar da atıyor. Kosova’yı da Sırbistan’ı da kendileri için güç olacak adımlara zorluyor. Özellkle Sırbistan üzerinde ağır baskıları var.

Savaş çıkmaz, fakat..

Savaş çıkar mı pekala? Çıkmaması gerek, zira Kosova büyük bir Amerikan askeri üssüne mesken sahipliği yapıyor. Bu niçinle Kosova’yı kendi eyaleti olarak bakılırsan Sırbistan’ın buraya yönelik saldırısı çılgınlık olur. NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) misyonu da, Kosova’nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi halinde müdahaleye hazır. (Aslında bu çeşit misyonların çatışmaları tedbire üzere bir maharetleri yok. Bosna’da da 8 bin Bosnalı Müslüman, BM Barış Gücü gücü tarafınca korunan bölgede öldürülmüşlerdi)

Sırbistan hariç bölgedeki tüm ülkeler ya NATO üyesi ya da NATO birliklerine konut sahipliği yapıyor. Etrafı hem NATO tıpkı vakitte AB tarafınca büsbütün çevrelenmiş, ekonomik olarak Avrupa Birliği’ne büyük ölçüde bağlı olan Sırbistan, Kosova konusunda ABD’nin hakimiyetindeki İttifak ile karşı karşıya gelmek istemez.

Savaş çıkmasa bile tansiyonlarla bölgeyi yormaya devam edecek global aktörler. Çok milletli, farklı etnik ögeli bir bölge olarak bu başına her vakit geldi Balkanların.

Coğrafya hakikaten yazgıdır.