Grillo (Yeşil Turizm): “Agrichef’ler giderek daha fazla rağbet görüyor, Its ile eğitim bir fırsat”

abastard

New member
Toprağın ürünlerine değer vermek, ülkemizin topraklarını yemeklerle anlatmak. CIA-İtalyan Çiftçiler tarafından desteklenen tarım turizmi derneği Turismo Verde’nin başkanı Mario Grillo’nun Adnkronos/Labitalia’ya söylediği gibi, İtalyan tarım turizminde büyüyen ve giderek daha gerekli hale gelen profesyonel bir figür olan agrichef’lerin ‘misyonu’ budur. Geleneksel şeften her şeyden önce doğayla olan özel ilişkisi ve yabani otlardan sebzelere, çiftliklerde yapılan 0 km’de et, yumurta ve diğer tüm ürünlerden geçen ürünlerle ayrılan bir agrichef mesleği. . “Agrichef -diye açıklıyor Grillo- organizasyonumuz içinde temel bir figür, çünkü bir şef yemek yapmayı öğrenmiş bir kişiyken, agrichef bunun yerine kafasını kırsal çevreye, ardından tarıma ‘daldırmış’ bir kişidir. Ve yerel ürünlerle yemek yapması gerektiğini biliyor, mevsimlere mutlaka saygı duyuyor. Dolayısıyla kültüre sahip bir insan tarıma daha bağlı”, diye yineliyor Grillo.

Ülkenin kuzeyinden güneyine, tarım turizmi tesisleri İtalyanlar tarafından giderek daha fazla takdir ediliyor ve sadece yabancı turistlerin artan payı göz önüne alındığında değil. Yapı sahipleri için de kalifiye eleman bulma ihtiyacı giderek artıyor. Agrichef’lerden başlayarak. Grillo, “Tarım turizmi – diye açıklıyor- her şeyden önce bir çiftliğe sahip olmak anlamına geliyor. Sonra mutfağı olan bir çiftlik. Bu nedenle bizim için giderek daha fazla tarım şefinde uzmanlaşmamız gerekiyor. Uzmanlaşmış bir profesyonel figüre ihtiyacımız var”, diye açıklıyor Grillo. Yani doğaçlamaya hayır. “Bugün agrichef’in niteliği -diye açıklıyor Grillo- biraz abartılı. Tarım turizminde çalışmak agrichef olmak için yeterli değil, ancak bir yol izlemeniz gerekiyor. Bugün -Turismo Verde başkanının altını çiziyor- gerçek tarım işletmecileri çok az. çünkü arazi uzmanı olmanız gerekir ve bu konuda doğaçlama yapmazsınız. Açıktır ki, bir çiftçi yemek yapmayı öğrenmişse ve şef olarak anılmak için en uygun seviyedeyse, o otomatik olarak bir agrichef olur. sıfırdan başlarsın, çalışman gerekir, doğru diye bir şey yok”. Formasyona doğru düz çubuk. “Eğitim kursları esastır ve bu bağlamda İtalyan bölgelerinden agrichef’in profesyonel figürünü harekete geçirmelerini istiyoruz. Sektörde daha derinlemesine, daha spesifik bir çalışma yapmak için ITS’den de geçebilecek eğitim. agrichef’e göre, bu yeni yüksek öğrenim biçimleri içinde iyi bir şekilde ‘evleniriz'” diye açıklıyor Grillo.

Ve agrichef’inki, özellikle kırsal ve iç kesimlerde yaşayan birçok genç için, bölgede kalmalarına izin verecek bir gelire sahip olmaları için büyük bir fırsatı temsil edebilir. “Gençler için bir agrichef olmak, diye açıklıyor Grillo, toprakla uyum içinde oldukları için katma bir değerdir. Bir agrichef, dünyanın, doğanın ve dolayısıyla zamanın zamanını bildiği için zamanı nasıl tahmin edeceğini bilen kişidir. mutfağını, doğanın ve tarımın size o anda verdiklerini geliştirmek için kullanır.Agrichef, tarımsal kısımla iletişim kurarsa, bir tarım turizmini yönetmede karşılaşılan birçok zorluğun çözümü olan sinerji yaratılır.Çünkü hayal gücünüz olması gerekir ve işte orada. Tarım turizminin yaratıcı kısmı olan şef, o anda mevcut olan ham maddeleri karşılıyor”, diye bitiriyor Grillo.