İngiliz Savunma Bakanı işletildi! Düzmece Ukrayna Başbakanıyla telefonda görüştü

Fergus

New member
Şmigal, Başbakan olduğunu sav eden bir şahısla telefon görüşmesi gerçekleştiren İngiliz Savunma Bakanına, “Bakan Wallace, tekrarki sefer, konuşmaya başlamadan evvel ‘palianytsia’ sözünü söylemesini isteyin” dedi.

Ukrayna’ya mahsus bir ekmek olan ‘palianytsia’ sözünü, Ukrayna’da yalnızca Ukraynalıların yanlışsız söylem edebildiği ve genelde Rusların bu kelimeyi söylem edemediği düşünülüyor.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace dün akşam yaptığı açıklamada Ukrayna Başbakanı olduğunu tez eden bir ‘sahtekarın’ kendisiyle konuşmaya çalıştığını belirterek “Birkaç aldatıcı soru sordu ve şüphelendikten daha sonra aramayı sonlandırdım” sözlerini kullandı. İngiliz basını Bakan Wallace’ın bir sahtekarın nasıl güvenlik basamaklarını geçerek kendisiyle görüşebildiği konusunda soruşturma açtığını duyurdu.

İngiltere İçişleri Bakanı da kandırılmıştı

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel de bir açıklama yaparak tıpkı olayı kendisinin de yaşadığını belirtmişti. Patel, “Bu, hafta başlarında bana da oldu. bu biçimde güç vakit içinderda bizi bölmek için acınası bir teşebbüs. Ukrayna’nın yanındayız” dedi.

İngiliz hükümeti daha evvel de benzeri olaylarla karşılaşmış ve 2018 yılında Dışişleri Bakanı olarak bakılırsav yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ermenistan Başbakanı olduğunu zannettiği bir bireyle telefonda görüşmüştü.

Next time, Mr. Minister @BWallaceMP, ask to say the word "palianytsia” before you will start the conversation. Despite all attempts of Russian disinformation, the world can see that the truth is behind #Ukraine. https://t.co/gTjJ1Yz5Q5

— Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) March 17, 2022

Ukrayna Başbakanı Şmigal ise Savunma Bakanına esprili bir cevap vererek bundan daha sonra arayan bireylerden Ukrayna ekmeğinin Ukraynaca ismi palianytsia sözünü söylettirmesini istedi. Ukrayna’da bu kelimeyi Rusların söylem edemediği ve birisinin Ukraynalı olup olmadığını anlamak için esprili bir biçimde bu sözün söylem ettirildiği biliniyor.