“İnsan kıtlığı gerçek acil durum, AB dışı çalışanlar için mavi kart”

abastard

New member
İtalya'da 'insan kıtlığı' sorunu, yani nitelikli personel bulma zorluğu, ülkenin girişimcilik dokusunun %98'ini temsil eden küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) için hayati bir sorun olarak ortaya çıkıyor. I-aer (uygulamalı ekonomik araştırma enstitüsü) tarafından yapılan bir ankete göre, gelecek senaryolara bağlı olarak 2024 ile 2028 yılları arasında İtalya'daki işgücü ihtiyacı 31 ila 36 milyon arasında istihdam edilecek. Bu rakama yaklaşık 2,9 milyon işten ayrılan işçinin değiştirilmesi de dahildir. Lombardiya, Lazio, Campania, Emilia-Romagna ve Veneto yeni iş talebini artıracak. Ancak dijitalleşmenin personel arama ve seçme süreçlerini dönüştürmesine rağmen İtalyan şirketleri, özellikle de KOBİ'ler, uygun adayları bulmakta zorlanıyor. Görüşülen KOBİ'lerin %70'i uygun personel bulmakta zorluk yaşadıklarını bildirmektedir.

KOBİ'ler çeşitli sektörlerde nitelikli insanları işe alma konusunda zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor: bilgi teknolojisi: yazılım geliştiricilerin, siber güvenlik uzmanlarının ve analistlerin eksikliği; üretim: kalifiye işçi, bakım teknisyeni ve endüstriyel otomasyon uzmanlarının eksikliği; inşaat: marangoz, duvarcı ve elektrikçi bulmanın zorluğu; lojistik ve taşımacılık: kamyon şoförleri ve depo operatörlerinin eksikliği; otel ve yemek hizmetleri: aşçı, garson ve temizlikçi sıkıntısı; Tarım: Hasat için mevsimlik ve uzman işçilerin yetersiz olması. “Eğitim ve öğretim, beceri açığını azaltmanın temel dayanaklarıdır. Ancak üzerinde düşünmemizi sağlayacak başka bir araç da göçmenlik meselesiyle bağlantılı: Bu konu yıllardır siyasi tartışmanın merkezinde yer alıyor, ancak şirketlerin bu konuya yaklaşımı nedir? diyor CEO Andrea Benigni. Eca Italia'nın.

“Şirketlerin genellikle içinde hareket ettiği karmaşıklıklar, onları işgücü piyasasının varsaydığı eğilimler ve yönelimler konusunda pragmatik ve dikkatli gözlemciler haline getirdi. İtalya'da pek çok uzmanlık becerisi edinilemiyorsa, bazı uluslararası alanların da edinilemeyeceği aynı derecede doğrudur. Güney Amerika, Mağrip, Güney Doğu Asya gibi ülkeler, özellikle KOBİ'lerin ve aynı zamanda büyük şirketlerin hassasiyet gösterdiği ve göstermeye devam ettiği iş arzının nitelik ve niceliğinin bir kombinasyonunu sunabilmektedir”.

2023 yılında uygulamaya konulan Blu Kart, AB dışı nitelikli personelin giriş kotaları dışında, dolayısıyla bilinen akış kararnamesi dışında erişim imkanıyla ülkemize girişini teşvik etmektedir. 153/2023 sayılı kararnamenin getirdiği güçlü süreksizlik, AB üyesi olmayan adayın uzmanlaşmasını karakterize eden niteliksel eşik derecesini düşürmekti. Kararnamenin yayınlanmasına kadar yeterliliğin bir diplomaya sahip olmakla sıkı bir şekilde bağlantılı olması durumunda, yeni senaryo, şirketteki uzmanlığın yalnızca bir araya getirilemeyeceği ve birleştirilemeyeceği artık bilinen bir durumda, mezun olması gerekmeyen uzman çalışanların girişine izin vermektedir. nitelikli bir yeterliliğe sahip. Bu tür bir durumun, insan kıtlığı sorununu en azından kısmen değiştirebileceği açıktır.

Yeni Blu Kartın gereklilikleri ile birlikte mesleki bir uzmanlığı göstermek için, bu Yönetmelikte belirtilen mesleğe veya sektöre ilişkin yükseköğretim düzeyindeki yüksek öğrenim yeterlilikleriyle karşılaştırılabilir düzeyde, en az 5 yıllık deneyimle belgelenen daha yüksek bir yeterliliği temsil etmek gerekli olacaktır. iş sözleşmesinde veya bağlayıcı teklifte. Bu tür konumlandırmanın, maaş bordroları veya yeterlilik düzeyini belirleyen diğer koşullar yerine daha önceki iş sözleşmelerinin mevcudiyeti aracılığıyla belgelenmesi de gerekli olacaktır.

“İnsan kıtlığı sorunu en güncel sorunlardan biri ve Blu Kart gibi bir aracın tartışılan kritik soruna kesin çözüm olmadığı açık, ancak bu kaldıraç şirketlerin bütçelerini artırmak zorunda kalacağı anlamına gelecek” Bir yanda konu seçimi, diğer yanda operasyonel yönetim, ellerindeki işe alım havuzunu güçlü bir şekilde genişletiyor”, diye açıklıyor Benigni.

“Mavi kartın alınmasına yönelik yönetim süreci önemsiz değildir; Arjantin, Emirlik, Çinli, Kanadalı vb. aday belirlendikten sonra şirketlerin çalışma izninin alınmasına yol açacak karmaşık bir prosedürü devreye sokması gerekir. Süreci iyi bilin ve iş arzı ve talebini eşleştirmek için en iyi koşulları yaratmak için derhal harekete geçin. İnsan kıtlığı, İtalyan KOBİ'leri için önemli bir zorluk teşkil ediyor, rekabet güçlerini ve becerilerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehdit ediyor; demografik yaşlanma ve mevzuat katılığı önemli değil. Aşılmaz engeller” diye devam ediyor Benigni.

“Eğitim alanına yönelik hedefe yönelik müdahaleler, vergi teşvikleri ve en önemlisi, göç akışına sakin bir bakış atıf yapılması gereken hedefler haline gelmeli. Bu önlemler yalnızca mevcut nitelikli personel eksikliğini gidermekle kalmayıp, aynı zamanda onların istihdamdaki konumlarını da güçlendirebilir. İtalyan ve zamanla uluslararası ekonomik ekonominin panoraması” diye bitiriyor Benigni.