“Kadın yöneticiler için olumlu bir trend ama hala gidilecek uzun bir yol var”

abastard

New member
“Erkekler ve kadınlar arasında fırsat eşitliğine ilişkin her türlü olumlu eğilim her zaman memnuniyetle karşılanır. Bugün tüm yöneticilerde kadınların %20'sinden bahsediyor olsak ve bu nedenle gerçek ve tam eşitlik konusunda “bu ilerlemeyi kaydetmekten mutluyum ” gidilecek uzun bir yol var. Ancak 15 yıl öncesi ile karşılaştırma kesinlikle cesaret verici, başlangıçta düşük olduklarında mutlak rakamları ikiye katlamak kolay olsa da…” Bu, Rai başkanı Marinella Soldi'nin, raporda yer alan verilere ilişkin yorumudur. 2008'den bugüne İtalyan kadın yönetici sayısının iki katına çıktığını ve bu oranın 35 yaş altı yöneticiler arasında %40'a yaklaştığını vurgulayan Manager Italia Raporu.

Marinella Soldi şöyle devam ediyor: “Raporda yer alan bir diğer ilginç tema, cinsiyet çeşitliliğiyle birlikte sağlıklı ve toplum için temel bir sütunu temsil eden nesiller arası katılım konusunu etkileyen 35 yaşın altındaki yöneticilerin varlığıyla ilgilidir.” Geleceğe güvenle bakan bir markayız. Tüm bunlar aynı zamanda yeni nesillerin farklı bir tavrını da ön plana çıkarıyor”.

Rai başkanı daha sonra şu gözlemi yapıyor: “Ülkemizdeki dramatik gerçek, genellikle yönetici olsun veya olmasın çalışan kadınların doğumdan sonraki durumuyla ilgilidir. Bu nedenle, durumun genel bağlamına da bakmalıyız”. Viale Mazzini'de, “Yönetim kurulunda bazı toplumsal cinsiyet politikalarını onayladık ve ileriye yönelik adımlar atıldı; ancak medyanın toplumsal cinsiyet eşitliğine en açık sektörlerden biri olduğu da göz önüne alındığında daha fazlasının yapılabileceği de bir gerçek” .

Kişisel profesyonel geçmişine gelince, “İlk yıllarımı yurt dışında çalışarak, Londra'da yaşayarak geçirdiğim için deneyimim anormaldi ve şunu söylemeliyim ki Anglo-Sakson ortamında kadın olmakla bağlantılı zorluklarla hiç karşılaşmadım – diye başlıyor Marinella Soldi – İtalya'da Discovery'nin CEO'su olduğumda aldığım ilk kararlardan biri, bir kadını doğum iznindeyken yöneticiliğe terfi ettirmekti: bu aynı zamanda anne olmanın bir fren olmaması gerektiğini söyleyen aktif bir sinyal olmak istiyordu. kişinin kariyeri üzerinde.”

Yönetim kurulu üyesi olduğu BBC ile başkanlığını yürüttüğü Rai arasında toplumsal cinsiyet eşitliği alanında farklılıklar var mı? “BBC'nin bir numara olduğunu ve her kamu hizmetinin hedef alması gereken bir örnek olduğunu onaylıyorum. Ancak bu aynı zamanda hizmet sözleşmesiyle yeni onaylanan Rai sanayi planının da hedefidir. BBC rekabet etmekten korkmuyor ve bu konuda şeffaftır. hedefler, konu üzerinde ilerlemek ve başka mantıklara değil, daima verilere dayanarak akıl yürütmek”.

(Enzo Bonaiuto tarafından)