LUM, 'Puglia Güvenlik ve Emniyet İnovasyon Merkezi' projesi devam ediyor

abastard

New member
Libera Università Mediterranea Giuseppe Degennaro, Ticaret ve Made in Italy Bakanlığı ile 'Puglia Emniyet ve Güvenlik İnovasyon Merkezi – PICS2' projesine ilişkin uygulama, yönetim ve kontrol ilişkilerinin düzenlenmesi için Hibe Anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, LUM Üniversitesi'ni bir mükemmellik mührünün lideri olarak görüyor.

Puglia Emniyet ve Güvenlik İnovasyon Merkezi, Puglia ve ulusal topraklarda faaliyet gösteren işletmeleri ve kamu kurumlarını, veri ve hizmetlerin akıllı entegrasyonu, güvenlik (kazara meydana gelen olaylardan korunma, insanların sağlığı ve refahı, çevre koruma, doğal afetlerden korunma) ve güvenlik (endüstriyel, lojistik, gümrük ve enerji altyapılarının, hem fiziksel hem de dijital, kasıtlı saldırılardan korunması) temalarına odaklanarak dijital geçişi kolaylaştırmayı amaçlayan yollarla desteklemeyi amaçlamaktadır.

Özellikle, PICS2 ortaklığı tarafından sunulacak hizmetler beş ana kategoriye ayrılabilir: 1) Teknik Denetim, Teknolojik Olgunluk Değerlendirmesi; 2) Yatırımdan önce test etme; 3) Eğitim; 4) Finansa erişim konusunda danışmanlık; 5) Teknolojik süreç ve ürün inovasyonu, ağ oluşturma ve farkındalık yaratma konusunda danışmanlık. Proje, 315 Mikro ve küçük işletmeye, 83 Orta ölçekli işletmeye, 20 Büyük işletmeye ve 45 Kamu Yönetimine hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Toplam proje bütçesi 4.353.458,00 avro olup, bunun %80'inden fazlası Ulusal Kurtarma ve Dayanıklılık Planı (PNRR), Misyon 4 Eğitim ve Araştırma, Bileşen 2 Araştırmadan İşletmeye, Yatırım 2.3 Sanayi segmentleri için teknoloji transfer merkezlerinin güçlendirilmesi ve tematik ve bölgesel olarak genişletilmesi tarafından finanse edilecektir.

“Geçmiş olmak – diyor projenin bilimsel koordinatörü, LUM'un Uluslararasılaşmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı Patrizia Guida – hem ulusal hem de Avrupa yarışmasını geçmek, devlet dışı bir üniversite için olağanüstü bir sonuçtur. Üniversitemiz, Avrupa Komisyonu'nun teklifin kalitesi açısından değerlendirmeyi geçen ancak üye devlete, bizim durumumuzda İtalya'ya tahsis edilen fonların tükenmesi nedeniyle finanse edilemeyen projelere verdiği bir kalite işareti olan Mükemmellik Mührü'nü hak eden bir teklif inşa edebildiği önemli bir ortaklık kurmayı başardı. İtalyan devletinin ulusal topraklarda Edih (Avrupa dijital inovasyon merkezleri) ağını genişletmek için finanse etmeyi planladığı sadece 24 Mükemmellik Mührü vardı. Bu sonuçtan ve üniversitemizin sadece Puglia'da değil, bölgeyle olan bağını güçlendirme olasılığından çok mutluyuz”.

LUM ile birlikte 15 ortak daha bulunmaktadır: Almaviva spa; Dedalus Italia spa; Deep Blue srl; EDI.IT srl (ediconfcommercio); Legacoop Puglia – Bölgesel Kooperatifler ve Karşılıklılık Birliği; N & C srl; Resiltech srl; Telecom Italia spa; Cna Bari – Ulusal Zanaatkarlar Konfederasyonu; Expleo Italia spa; Its Apulia dijital üreticisi; Consorzio Tech-in; Its Logistica Puglia; Artes 4.0 – Gelişmiş robotik ve dijital teknolojiler ve sistemler 4.0'ı etkinleştirir; Altea spa.

PICS2 ortaklığı, farklı becerilere ve faaliyet sektörlerine sahip şirketlerden oluşan bir ağ ile karakterize edilen sağlam bir işbirliği mekanizmasına dayanmaktadır. Ağın çekirdeği, arz ve talebin bir toplayıcısı olarak ilgili bir rol oynayarak ve mikro ve küçük işletmeler için ücretsiz olacak ve orta ve büyük işletmelerin orantılı olarak katılacağı hizmetlerin ilişkilerini, tanıtımını ve sunumunu yöneterek projeyi koordine eden LUM Üniversitesi'dir. Misyonu şirketlerin rekabet gücünü artırmak için dijitalleşme süreçlerini teşvik etmek olan Üniversite, ekosistemin kurulmasına rehberlik edecek ve koordine edecek ve yüksek öğrenim, iş kuluçka ve teknoloji transferi faaliyetlerindeki tanınmış deneyimini sağlayacaktır. Eğitim hizmetlerinin uygulanmasında tek başına olmayacak, eğitim faaliyetlerinde güçlü bir şekilde yer alan ve işbirliğine son yıllarda başlatılan, çok sayıda projeyi etkinleştirerek başlatılan LUM, PICS2'nin dahili ağ ve tüm paydaşlar içinde etkinleştireceği çalışmanın yönlerini destekleyen politikaların ve uygulamaların geliştirilmesini desteklemede kilit bir rol oynayacaktır.