“Mavi Kart ile AB dışından nitelikli işçileri işe almak daha kolay”

abastard

New member
“Karar, daha etkili ve kapsayıcı bir göç politikasına doğru önemli bir adımı temsil ediyor; şirketlere, operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak için mezun olmasalar bile, şimdiye kadar reddedilen uzman personeli işe alma olanağını garanti ediyor ve aynı zamanda yetenekler için geniş ölçekli bir vergi rejimini çekici kılıyor. Eca Italia'nın CEO'su Andrea Benigni, Adnkronos/Labitalia ile birlikte, Çalışma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın ulusal dışı şirketlere yeni giriş kurallarını tanımlayan genelgesinin etkilerini böyle açıklıyor. yabancı işçiler Mavi Kart sayesinde İtalya'da AB'ye hak kazandılar.

“17 Kasım 2023'ten itibaren, yüksek vasıflı AB üyesi olmayan işçilerin işe alınmasına yönelik yeni Mavi Kart İtalya'da da yürürlüktedir – Eca International ağına bağlı ve uluslararası işgücü hareketliliğiyle ilgilenen Eca Italia'dan hatırlıyorlar – 2021 AB Direktifinin uygulanması Yönetmelik, daha çekici ve etkili bir rejimin getirilmesi yoluyla, İtalyan şirketlerinin ahşap ve mobilya ile inşaat sektörlerinde uzman, mezun olmayan teknik personelin istihdamında bulduğu mesleki uyumsuzluğu doldurmayı amaçlıyor, Metalurji ve makine sanayii için. Mavi Kart'ın tam olarak uygulanması için ise uygulama kurallarını belirleyen bakanlık genelgesi yeni yayınlandı” diye ekliyor.

Benigni'ye göre “bu yeni düzenleme aracıyla, endüstriyel otomasyondan mekatronik, otomotiv veya mühendisliğe kadar uzanan İtalyan şirketleri, coğrafi işe alım havzalarının katlanarak genişlediğini görüyor, böylece iş operasyonlarını farklı düzeylerde koşullandıran insan kıtlığı olgusuyla başa çıkabiliyorlar”.


Kararname bu nedenle yüksek vasıflı işçiler için giriş fırsatlarını genişleterek Avrupa Birliği içinde daha fazla hareketliliği teşvik ediyor. Kararname, yüksek öğrenim niteliklerinin yanı sıra ilgili mesleki deneyimi de giriş şartı olarak kabul ediyor. Üniversite yeterliliklerine (en az üç yıllık bir derece) alternatif olarak Kararname aynı zamanda yükseköğretim düzeyindeki yeterliliklerle karşılaştırılabilecek en az 5 (BİT sektöründe 3) yıllık deneyime sahip ortaöğretim sonrası yüksek mesleki yeterlilikleri de tanımaktadır.

Yeni kurallar, şirketlerin adayları daha geniş kriterlere göre değerlendirmesine olanak tanıyarak hedefli ve kapsayıcı seçimi teşvik ediyor. Daha esnek kabul koşulları, mezun olmasalar bile yüksek vasıflı yeteneklerin girişini kolaylaştırır. İlgili mesleki deneyimlere açıklık, yaratıcılığı ve yeniliği teşvik eder.

Peki bugün ülkemizde ihtiyaç nedir? Ahşap ve mobilya, inşaat, metalurji ve makine endüstrilerindeki uzmanlaşmış teknik mesleklerin istihdam ihtiyacı, 2022-2026 arasındaki beş yıllık dönemde 4,5 milyon işçidir (Anpal Unioncamere, İtalya'da orta vadeli 2022-2026 istihdam ve mesleki ihtiyaç tahminleri) .