Rusya ve ABD’den mahkum takası: Türkiye’de gerçekleşti

Fergus

New member
Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamada, “Uzun süren müzakere süreci kararında 27 Nisan 2022’de daha evvel Rusya’da karar giyen ABD vatandaşı Trevor Reed, 2010’da ABD mahkemesi tarafınca 20 yıl mahpusa mahkum edilen Rusya vatandaşı Konstantin Yaroşenko’yla takas edildi” denildi.

Takas Türkiye’de

Sputnik’e konuşan Viktoriya Yaroşenko, “Takas, Türkiye’de yapıldı. İki saat Rusya’da olacak. Moskova’ya gelecek. çabucak hemen hangi havalimanına gittiğini dahi bilmiyorum. Beni aradılar ve hazırlanmak için bir buçuk saatim olduğunu söylemiş olduler” dedi.

Reed, Vnukovo Havalimanı’ndan ABD’ye uçtu.

Rossiya 24 televizyonu da, Reed’in Moskova’daki Vnukovo Havalimanı’ndan ABD’ye gönderildiği anların imajlarını yayınladı.

Ne olmuştu?

ABD’li Reed, 2019 yılında Moskova’da polise saldırdığı sebebi öne sürülerek geçen yıl mahkeme tarafınca 9 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Yaroşenko ise Liberya’da uyuşturucu kaçakçılığı suçlamaları niçiniyle 2010’da gözaltına alınmış, 2011’de ABD’de çıkarıldığı mahkeme tarafınca ülkeye 100 milyon doların üzerinde bir pahada kokain sokmaktan 20 yıl mahpusa mahkum edilmişti.