Sıcak hava tesirli. Dünyanın ciğerleri yanıyor

Fergus

New member
Şili’de 3 farklı bölgede süren 37 orman yangınıyla boğuşuyor. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Cumhurbaşkanı Gabriel Boric, “Anayasal Acil Durum” ilan edildiğini bildirdi.

Yoğun sıcak hava dalgasının tesirini gösterdiği güney bölgelerde hava sıcaklığı 40 derecelere çıktı.

Şili’nin orta ve güney kısımlarında tesirli olan orman yangınlarında hayatını yitirenlerin sayısı 13’e yükseldi.

Ulusal Afet Tedbire ve Müdahale Servisi Yöneticisi Mauricio Tapia, açıklamasında “Maalesef, toplamda 13 kaybımızın olduğunu tabir etmek istiyoruz. Biobio bölgesinde 11 kişi hayatını kaybetti. Düşen helikopterde ise Bolivya asıllı pilot ile Şilili teknisyen öldü” dedi.


Şili Tarım Bakanı Esteban Valenzuela, yaptığı açıklamada, orman yangınlarına müdahale etmekle bakılırsavli bir yangın söndürme helikopterinin düştüğünü bildirdi.

La Araucania, Biobio ve Nuble’de 50’den çok orman yangınının sürdüğü ve şu ana kadar 45 bini aşkın hektar alanın kül oldu kaydedildi.

Yangının yerleşim alanlarını tehdit etmesi niçiniyle binlerce kişi tahliye edilirken, yüzden çok konutun ise büsbütün yandığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkenin orta ve güney kısmında devam eden şiddetli yangınlarda ordu mensuplarının da söndürme çalışmalarına dayanak verdiği bilgisi paylaşıldı.