TAHLİL: Petrolde arz darlığı kalıcı olacak

Yahya

New member
Bu sabah Asya vadeli süreçlerinde $106/varile çıkan Brent ham petrol, bir yanda Rus üretimine koyulan yaptırımlar, öte yanda ise Çin’de cvoid-19 salgını kapatma/kısıtlamalarıyla eksilen talebi fiyatlıyor. The Energy Word kurucu ortağı emtia uzmanı Dan Dicker, Yahoo Finance’e verdiği demeçte, petrol arzında kalıcı bir daralma yaşandığını öne sürdü. Dicker’e göre Rus petrol üretiminin gerilemesi Putin’in Ukrayna Savaşı’nı erken bitirmesine bile niye olabilir.

Exxon, Total ve BP üzere güç devlerinin Rusya faaliyetlerini askıya almasıyla, üretim günde 1 milyon varil kadar gerilemiş. Rusya yaptırımlardan kaçınmak için petrolü Hindistan ve Çin üzere bunlara duyarsız pazarlara sevkediyor. Ancak, Bu iki alıcı da Rus petrölüne piyasanın epeyce altında bedeller ödüyor. Rusya bu ticaretten biraz ziyanlı çıksa da, en azından ekonomiyi ayakta tutup savaş harcamalarını finanse edebiliyor.

Öte yanda, Dicker’ nazaran, Batı’lı şirketlerin ülkeden çekilmesi uzun vadeli üretim daralması yaratacak. Dicker, ayrıyeten OPEC’i kastederek, Rus üretimini ikame edecek atıl kapasite kalmadığını da söylemiş oldu.

Analiste göte, iktisadını güç gelirleri ile besleyen Putin, üretim daralmasının sürmesi halinde Ukrayna Savaşı’nı erken bitirmeyi bile tercih edebilir. böyle, yaptırımların kaldırılması için pazarlık gücü elde edecek.

Fed’den daha sonra G7 Merkez Bankaları da bilanço daraltacak

Enflasyon global ekonomik büyümeyi aşağı çekiyor: Reuters anketi

Global çip krizinden daha sonra lityum krizi yolda!