Trump: Ben Lider olsaydım Putin, Ukrayna’yı işgal etmezdi

Fergus

New member
ABD’yi’ bir periyot yöneten eski lider Donald Trump, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasına şaşırdığını belirterek Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in başta sadece “iyi bir anlaşma” yapmaya çalıştığını sandığını itiraf etti.

Trump, Michigan’daki miting için bir ortaya gelen kalabalığa seslenerek, Rus başkanın Ukrayna sonuna 150 bin asker yığarak karlı bir muahedenin önünü açmaya çalıştığını sandığını belirtti.

‘Rusya, Afganistan’da yaşananlardan güç alıyor’

Trump, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalindeki bu gözü karalığını ABD’nin geçtiğimiz Ağustos’ta Afganistan’dan çekilen Amerikan askeri birliklerinden aldığı güce bağladı.

Eski lider, “Putin, Afganistan’da olanları, askerlerimizin kaçışını gördü. 18 ay boyunca orada bir tane bile askerimiz öldürülmedi, Abdül’e artık hiç bir askerimizin öldürülmeyeceğini söylemiş oldum. 18 ayda bir kişi bile öldürülmedi, Biden bile bunu doğruladı” diyerek Putin’in Afganistan’da yaşananlardan güç aldığına işaret etti.

Her daim kelamlarıyla gündem olan Trump, açıklamasına “Ben Beyaz Saray’da olsaydım Ukrayna işgali hiç gerçekleşmezdi, tıpkı vakitte hiç” formunda devam etti.

‘Kim Jong Un’u da Şi’yi de tanıyorum, uyuşmazlığa düşmemiştim’

ABD ile milletlerarası kriz yaşayan ülkelerin başında gelen, Rusya, Kuzey Kore ve Çin’in önderleriyle olan bağlantılarına dikkat çeken Trump, “Putin’i epeyce yeterli tanıyorum, bilirsiniz, ‘Oh Putin’i tanıyor’ derler, bu uygun bir şey, düzgün bir şey, makus bir şey değil. Kim Jong Un’u tanıyorum, Çin Lideri Şi’yi tanıyorum ve bakınız ki hiç biriyle uyuşmazlığa düşmemiştik, hatırladınız mı?” sorusunu yöneltti.

Trump açıklamalarından daha sonra ABD Lideri Joe Biden‘ın ABD askerlerini Afganistan’dan çekmesini de gündeme getirerek Taliban’ın şu an 85 milyar dolarlık askeri mühimmata sahip olduğunu söz etti. Trump, Biden’ın mental ve fizikî olarak çöktüğünü de kelamlarına ekledi.