Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği, Beni Barak saldırısını kınadı

Fergus

New member
Büyükelçiliğin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “İsrail’in Beni Barak kentinde 29 Mart akşamı gerçekleştirilen terör hücumunda en az 5 kişinin ömrünü kaybettiği ıstırapla öğrenilmiştir. Kelam konusu terör saldırısını kınıyoruz” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, İsrail’de son günlerde artan bu taarruzların, yaklaşan ramazan ayı ve Hamursuz Bayramı öncesinde bölgeyi bir daha çatışma ortamına sürüklemesinden kaygı duyulduğu açıklandı.

Büyükelçiliğin açıklamasında ayrıyeten, “Beni Barak kentinde hayatını kaybedenlerin aileleri ile İsrail Hükümeti ve halkına taziyelerimizi sunuyor, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” sözlerine yer verildi.

Beni Barak saldırısı

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 29 Mart akşamı Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı taarruzda biri polis 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Açıklamada, “otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin” güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

İsrail basını, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, saldırganın, işgal altındaki Batı Şeria’nin Cenin kentine bağlı Yabed beldesi sakini olduğunu yazmıştı.

Bir haftada 11 kişi öldü

Bu, İsrail’de bir hafta ortasında düzenlenen üçüncü akın oldu.

Ülkenin güneyindeki Birusseba kentinde 22 Mart’ta düzenlenen bıçaklı atakta 4 İsrailli hayatını kaybetmişti. Saldırganın IŞİD sempatizanı olduğu ve daha evvel “güvenlikle ilişkili” cürümlerden mahpus yattığı belirtilmişti.

Hadera kentinde ise 27 Mart akşamı iki saldırganın açtığı ateş kararı 2 polis ölmüş, 3 polis yaralanmıştı. İsrail polislerini amaç alan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.