Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın toplantı gündemi: Silahlar, silahlar ve silahlar…

Fergus

New member
Konuşmasına Rusya’ya karşı Ukrayna’nın desteklenmesi ve ayrıyeten Ukrayna’ya karşı Rus saldırganlığının global sonuçlarını tartışmak üzere Brüksel’de, müttefikler ve öbür NATO ortak ülkeleri ile bir ortaya gelmenin değerli bir fırsat olduğunu belirterek başlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Buraya sıradan bir bildiriyle geldim. Toplantı gündemimde yalnızca 3 husus vardı: Silahlar, silahlar ve silahlar. Savaşı kazanmak için her şeydilk evvel silahlara muhtaçlık var. Ukrayna’da Rus uçaklarına, tanklarına ve birliklerine karşı savaşarak yalnızca kendimizi değil, müttefiklerin güvenliğini de savunuyoruz. Muahede, Ukrayna’nın önerdiği adil bir mutabakat sıradan: Bize muhtaçlığımız olan her şeyi sağlayın ve biz de hem kendi güvenliğimiz hem sizin güvenliğiniz için savaşacağız, bu biçimdece Lider Putin Kuzey Atlantik Antlaşması’nın 5’inci unsurunu test etme talihine sahip olmayacak. Bugün, müttefiklerin, Ukrayna’nın yalnızca kendisi için değil, onlar için de savaştığı gerçeği hakkında giderek artan bir anlayışa sahip olduğunu duymaktan şad oldum” formunda konuştu.

‘Talebimiz konusunda açıktım’

Müttefiklerin kendilerini duyduğunu belirten Kuleba, “Tartışmalarımızın sonuçları konusunda ihtiyatlı bir biçimde optimistim. Müttefikler bizi duydu. Talebimiz ve bu talebin yerine getirilmesi gereken vakit çizelgesi konusunda hayli açıktım. Bu niçinle, bugün söylenen ve tartışılan her şeyin müttefiklerle takibini sabırsızlıkla bekleyeceğim” dedi.