“Vergi uzmanlarına uyum onayı için kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyacımız var”

abastard

New member
“30.9.93 tarihli Danıştay'ın Vergi Siciline kayıtlı olmayan vergi bilirkişilerine uygunluk vizesi verilmesi yasağının anayasaya aykırılığını beyan eden kararı ışığında belgelerin Anayasa Mahkemesine havale edilmesi, Mahkeme, Lapet'in yürüttüğü çalışmayı alkışlayarak, CDS'nin bu çabasının Mahkemenin anayasaya aykırılık kararına ilave gerekçeler sunacağını umuyoruz. Bu arada, bürokratik süreler beklenirken, bu yönetmeliğin anayasaya aykırılık beklentisini öngörerek hükümeti veya Parlamentoyu hızla mevzuatı genişletmeye teşvik edebileceği umut ediliyor”. Ulusal Vergi Avukatları Enstitüsü (Int) Başkanı Riccardo Alemanno.

“Bu nedenle, yakın zamanda yaptığımız gibi mevzuat yoluyla kapsamlı değişiklikler önermeye devam edeceğiz ve bu, iş danışmanlığı veya belirli olağanüstü faaliyetler gibi ayrılmış işlevleri koruyan diğer meslek kuruluşlarıyla gizli karşılaştırmalar yapmak için değil, iş danışmanlığının doğal devamlılığını sağlamak için devam edecek.” 4/2013 sayılı Kanun uyarınca nitelikli vergi uzmanı tarafından müşterisinin 600/73 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 63. Maddesi uyarınca vergi danışmanlığı ve yardım ve temsilinin ücretsiz olarak uygulanmasının günlük faaliyeti, yardım faaliyeti artık 2. paragrafta yapılan son değişiklikle güçlendirilmiştir. Denetim ve kontrollere ilişkin 212/2000 sayılı yasanın (Vergi Mükellefleri Yasası) 12. maddesi”.

“Uygunluk vizesinin verilmesine ilişkin mevcut mevzuatın şu anda yürürlükte olduğu da açıktır, ancak CDS bunun ayrımcı özelliklerini açıkça vurgulamıştır”, diye bitiriyor.