Yatırım Finansman’dan Sabancı Holding ve Enerjisa Araştırma Başlangıç Raporu

Yahya

New member
SAHOL: 70TL Amaç Fiyat ile SAHOL’ü araştırma kapsamımıza alıyoruz

Enerji ortak teşebbüslerinde görünümün kıymetli ölçüde uygunlaşması, bankacılık operasyonlarının dirençli performans sağlaması ve varlık satışlarının holding düzeyinde nakit konumunu artırması niçiniyle Sabancı’nın daha yüksek bir değerlemeyi hak ettiğini düşünüyoruz. Sabancı’nın NAD amacını, iştirak değerlemelerimize göre 188 milyar TL olarak hesaplıyoruz (Enerjisa Üretim dahil), bu da gaye NAD’ye göre %55 iskontoya karşılık gelmektedir. Değerlememizde (2 yıllık ortalama %41 olan) holding iskontosunun %25 düzeyine ineceğini var iseyarak, %69 yükseliş potansiyeli sunan 70,0 TL gaye fiyata ulaşıyoruz.

ENJSA: ENJSA’yı 48 TL Amaç Fiyat ile Araştırma kapsamımıza alıyoruz

Enerjisa, toplam elektrik dağıtımındaki %23’lük hacmi ile Türkiye’nin önder elektrik dağıtım ve perakende şirketidir. ENJSA’yı, (1) Enflasyon bir daha değerlemesinden daha sonra artan Düzenlenmiş Varlık Tabanından daha yüksek yatırım getirisi (2) Elektrik fiyatlarındaki artış yardımıyla nominal olarak daha yüksek perakende satış marjları (3) yatırım harcamalarından daha süratli artış gösteren yatırım harcamaları geri ödemeleri ile kaldıraçta potansiyel güzelleşme niçiniyle beğenmekteyiz.

Elektrik Üretimi

Sabancı Holding, E.ON ile %50-50 ortak teşebbüsü ile güç üretimi iş kolunda 3,7 GWh şurası güce sahiptir. Piyasanın, Net Borç/FAVÖK oranını 9A22 itibariyle 0,1x’e (2017’de 8,3x’idi) düşürmeyi başaran Güç Üretim iş koluna fazlaca az kıymet biçtiğini düşünüyoruz. Elektrik üretim segmentinin FAVÖK’ünün 2022’de 604mn USD’ye çıkacağını kestirim ediyoruz. SAHOL için gaye NAD’mizde; ENJSA Üretim için 7,0x FAVÖK çarpanı uyguluyoruz (yurt içi emsal ortalaması olan 11,6x’e karşılık) ve 51 milyar TL değerlemeye ulaşıyoruz. Güç Üretim iş kolu için
değerlememiz, amaç NAD’mizin %27’sini oluşturmaktadır.

Holding bünyesinde Yeni İktisat yatırımları

SAHOL, bilhassa iklim teknolojileri, ileri gereçler ve dijital teknolojiler üzere yeni iktisat alanlarında (bölgeye bağlı olarak AOSM’nin en az %1-3 üzerinde IRR maksadı ile) kıymet yaratan yatırımları hızlandırmayı amaçlamaktadır. 2022 başında Philsa’daki Sabancı Holding paylarının 3,1 milyar TL’ye satılmasının akabinde, SAHOL toplam 99,8 milyon pay alımı yaparak başarılı bir geri alım programı yürütmektedir. Şirket bu payların 64.7milyon adetini ise kısa müddet evvel satarak, nakit konumunu daha da güçlendirdi. Bu durum Holding altında yeni yatırımlara imkan tanıyacaktır. SAHOL’un holding net nakit konumu 3Ç’22 prestijiyle 4,4 milyar TL düzeyindedir.

Finans

9A22 itibariyle özkaynaklarının %78’ine tekabül eden TÜFE’ye endeksli menkul değer portföyü, yüksek enflasyon ortamında AKBNK’ın karlılığını desteklemiştir. kuvvetli sermayesi ve yüksek karşılık oranları Banka’nın kuvvetli karlılığını sürdürmesine katkıda bulunsa da, 2023 yılında %33 özkaynak karlılığıyla karlılıkta olağanlaşma bekliyoruz (2022T:%58). 2023 yılında prim üretiminde güzelleşme, hasar frekanslarında daralma ve yatırım gelirlerinde artışla Maksat NAD’nin %3’ünü oluşturan sigorta şirketlerinin karlılıklarında güzelleşme olabileceğinidüşünüyoruz.

Sanayi portföyü

Çimento üreticilerinin 23T’de kuvvetli iç talebin ve artan eser meblağlarından yaralanmalarını beklerken, Kordsa’da kompozit işinin hızlanacağını görmeye yaklaştığımızı düşünüyoruz. SAHOL’ün Bridgestone ile ortak teşebbüsü olan Brisa ise ölçeğini büyüterek uzun vadeli bir büyüme öyküsü sunuyor. Bu şirketlerin kombine FAVÖK’ü 2021’de yaklaşık 400 milyon ABD dolarıydı, bunun 2022T’de 491 milyon ABD dolarına ve 2023T’de 557 milyon ABD dolarına yükselebileceğini iddia ediyoruz.

Raporun Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy idare şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri içinde imzalanacak yatırım danışmanlığı mukavelesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu niçinle, yalnızca burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım sonucu verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım Finansman