Yeni Zelanda’dan Ukrayna’ya 3 milyon dolarlık yardım

Fergus

New member
Başbakanlığın resmi internet sitesinden yazılı açıklama yapan Başbakan Ardern, hafta sonunda Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal ile yaptığı telefon görüşmesinde gelen talep üzerine Ukrayna’ya çeşitli askeri gereçlerinden oluşan bir dizi savunma teçhizatı sağlayacaklarını duyurdu.

Ukrayna’yı desteklemek için 5 milyon Yeni Zelanda doları (yaklaşık 3,45 milyon Amerikan doları) bedelinde öldürücü olmayan askeri gereç yardımı yapılacağını vurgulayan Ardern, NATO’ya yönlendirilecek yardım gereçleri içinde yakıt, kask, çelik yelek, kamuflaj yelekleri, bağlantı ve askeri birinci yardım çantalarının bulunduğunu söylemiş oldu.

‘Ukrayna’yı dayanak için üzerimize düşeni yapıyoruz’

Başbakan Şmigal ile yaptıkları toplantıda, Yeni Zelanda’nın Ukrayna’ya verdiği dayanağın süreceğini dediğini aktaran Ardern, “Ukrayna’yı desteklemek için koordineli global gayrette üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu takviye, Ukrayna hükümetinden gelen özel taleplere yanıt niteliğinde ve çatışmadakiler için en stratejik kıymete sahip olduğu belirlenen materyallere odaklanıyor” tabirlerini kullandı.

Yeni Zelanda, daha evvel Ukrayna’ya 5 milyon Yeni Zelanda doları meblağında insani yardımda bulunacağını açıklamıştı. Bugün açıklanan dayanakla birlikte Yeni Zelanda’nın Ukrayna’ya sağladığı toplam yardım ölçüsü 10 milyon Yeni Zelanda dolarına (Yaklaşık 7,6 milyon Amerikan doları) yükseldi.

Yeni Zelanda, Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlar kapsamında 364 siyasi ve askeri kişiyi seyahat yasağı listesine aldı. Varlıkların dondurulması da dahil olmak üzere, Ruslara ilişkin deniz taşıtlarının ve uçakların Yeni Zelanda sonlarına girmesinin yasaklanmasının yanı sıra yaptırım listesinde epeyce sayıda sivil isim ve kuruluş bulunuyor.