Zelenski: ABD, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya dayanakta önderdir

Fergus

New member
toplantıda Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, ziyaretin değerine değinerek, “Bu sinyal için minnettarım. Bu, ABD halkı, Kongresi, iki partisi tarafınca Ukrayna’ya kuvvetli bir dayanak sinyali. Bu, ABD’nin Rus saldırganlığına karşı savaşta Ukrayna’yı desteklemekte önder olduğunu gösteriyor. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardım ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Zelenski, toplantıda ABD Lideri Joe Biden‘ın Ukrayna’ya 33 milyar dolar meblağında mali yardım sağlanması konusunda Kongreye yaptığı davetin kıymetine de dikkati çekti.

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi de günümüzde Ukrayna’nın özgürlük için kahramanca savaştığını ve ABD’nin bu savaş devam ettiği sürece Kiev’e yardım etmeye hazır olduğunu kaydederek, Ukrayna’nın özgürlüğün hududu olduğunu belirtti.

toplantıda Zelenski, Ukrayna-ABD içindeki iş birliğinin güçlendirilmesine yaptığı şahsi katkısı, hâkim, bağımsız ve demokratik Ukrayna’ya dayanağı için Pelosi’ye ülkesinin “Prenses Olga Nişanı”nı takdim etti.

Zelenski ABD’nin takviyesini övdü

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski Twitter hesabından ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi Pelosi ziyaretine dair imajları paylaşarak, Ukrayna’ya yönelik dayanakları için teşekkür ettiğini söz etti.

Zelenski paylaşımında, “ABD, Rusya’nın saldırganlığına karşı gayrette Ukrayna’nın kuvvetli takviyesinde önderdir. Devletimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü müdafaaya yardım ettiğiniz için teşekkür ederiz!” sözlerini kullandı.

Зустріч зі спікером Палати представників Конгресу США @SpeakerPelosi в Києві. Сполучені Штати є лідером потужної підтримки України в боротьбі з агресією РФ. Дякуємо, що допомагаєте захищати суверенітет і територіальну цілісність нашої держави! pic.twitter.com/QXSBPFoGQh

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 1, 2022

Videoda ise Pelosi’nin görüntüde, “Sizi, özgürlük çabanız için teşekkür etmek ismine ziyaret ediyoruz. Sizin kavganız her insanın hengamesi ve dayanağımız sonuna kadar sizinle birlikte olacak” sözlerini kullandığı görülüyor.