Zelenski birinci kere ‘referandum’ dedi: Halk karar verecek

Fergus

New member
Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya ile beklenen uzlaşma mevzularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini söylemiş oldu. Zelenski, ülkesinin bir NATO üyesi olmadığı biçimde Ukrayna’yı üyelik kurallarında desteklemeye hazır ittifak ülkeleri olduğunu vurguladı.

‘Uzlaşma formatına halk karar verecek’

Güvenlik garantileri dahil olmak üzere Rusya ile mümkün uzlaşma hususlarının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini belirten Zelenski, “Müzakere gruplarına söylemiş olduğim üzere siz tüm bu değişiklikler hakkında bahsederken ve onlar tarihi nitelikte olabilir, biz hiç bir yere gidemeyiz, referanduma geleceğiz. Uzlaşma formatına halk karar verecek lakin onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin sıkıntısı olacak. Bu niçinle her halükarda bu yolu halkımızla bir arada yürümeye ve her şeyi yapmaya hazırım” dedi.

Zelenski, “örneğin Harkov’u, Mariupol’u ve Kiev’i versek. Ne orda yaşayan halk ne de ben devlet lideri olarak veremeyiz” diyerek “İşgal altındaki kentleri de kimse vermez. İşgalciler kendi bayraklarını astılar. Biz indirdik kendi bayrağımızı astık. Hepimiz yok edilirsek, kalmazsak fakat bu biçimde ültimatom yerine getirilmiş oluyor” diye kaydetti.

‘Rusya’nın ültimatomları için hepimizin yok edilmesi lazım’

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, Rusya’nın dayattığı ültimatomları kabul edemeyeceklerini belirterek, “Rusya’nın dediği ültimatomları yapınca savaş bitecek deniyor. Bu yanlışsız değil, bu biçimde sonuç alınmaz. Soruyu bana sormayın. Fizikî olarak ültimatomları yerine getirmeyiz. O kadar insan kaybettik. Hepimizin yok edilmesi lazım, bu biçimde ültimatom yerine getirilmiş oluyor” tabirlerini kullandı.

“Bu ataklar sürecinde milyonlarca Ukraynalı kahraman olduğunu gösterdi” sözlerini kullanan Zelenski, “Bir vakit içinder bayağı vatandaşken artık ülkemizi koruyorlar. Düşman bunun gerçek olduğuna inanmıyor fakat biz onları inandıracağız ve hatırlayacağız. Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi, Volnovaha, Mariupol kentlerinde düşman taarruzları devam ediyor. Her Ukraynalı için uğraş ediyoruz. Ben tüm Ukraynalılara sesleniyorum. Elinizden geldiği kadar Ukrayna’nın yaşamasına yardımcı olun, işgalcileri kovun” dedi.

İngiltere Rusya’nın Herson’da referandum yapacağını argüman etmişti

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna-Rusya savaşındaki son duruma ait gelişmeleri paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın Herson’da Kırım, Lugansk ve Donetsk’te olduğu üzere referandum yapmayı planladığı belirtilmişti.