Zelenski’den Moskova’ya davet: Konuşma vakti

Fergus

New member
Barış ve Ukrayna’nın güvenliği için gerekli müzakerelerin gecikmeden yapılmasının manalı ve adil olacağını belirterek bunun Rusya için tek talih olduğunu söyleyen Zelenski “Biz her vakit müzakerelerde ısrar ettik. Yalnızca 23 günlük işgal devrinde değil, her vakit diyalog önerdik, barış için tahliller sunduk. Ve artık her insanın beni duymasını istiyorum, bilhassa Moskova’dakilerin. Buluşma vakti. Konuşma vakti. Ukrayna için toprak bütünlüğünü ve adaleti bir daha sağlamanın vakti geldi. Aksi takdirde, Rusya’nın kayıpları o kadar büyük olacak ki, birkaç kuşak toparlanmak için kâfi olmayacak” dedi.

‘Gümrük vergilerini kaldırıyoruz’

Gümrük kurallarının askeri ve insani yardım için bir daha düzenlendiğini belirten Zelenski “Savunmamız ve halkımız için kargolar, fizik maddelerinin müsaade verdiği kadar kolay bir biçimde Ukrayna’ya getirilecek. Tüm bürokrasiyi, tüm evrakları, KDV’yi, tüm gümrük vergilerini ortadan kaldırıyoruz” tabirlerini kullandı. Zelenski, insani yardım için bir uyum ofisi oluşturduklarını vurgulayarak “Ukrayna’ya insani yardımın ulaştırılmasıyla ilgili tüm mevzuları düzenlemek için bir uyum merkezi kuruldu. Cumhurbaşkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak başkanlığında Ukrayna büyükelçileriyle, başta ülke ortasında yerinden edilmiş bireylere yardım etmek üzere Ukrayna’ya insani yardım materyallerinin tedarikini ağırlaştırmak için bir toplantı yapıldı” dedi.

Yedi insani koridor var

Ülkedeki insani koridorlar hakkında bilgi veren Zelenski “Bugün Ukrayna’da yedi insani koridor var. Sumy bölgesinde altı, Donetsk bölgesinde bir. Kuşatılmış Mariupol’dan 9.000’den çok kişi tahliye edildi. Toplamda 180.000’den çok Ukraynalı insani yardım koridorları tarafınca kurtarıldı. Yüzlerce ton temel muhtaçlık hususu teslim edildi” tabirlerini kullandı.

Harkiv bölgesinde bilhassa İzyum yakınlarında şiddetli çatışmaların yaşandığını vurgulayan Zelenski, Kiev, Sumy ve Chernihiv’de Rusları durdurduklarını belirtti. Zelenski konuşmasına şu biçimde devam etti;

“Ukrayna’nın teklifleri masada. Önümüzdeki günlerde dünya uluslarına Ukrayna için barış davetinde bulunmaya devam edeceğim.”