“2023’te büyüme devam edecek, 2024’te yeni bir ürün çıkaracağız”

abastard

New member
“2022 yılını +%14 ciroda güçlü bir büyüme ile kapattık; bu tarihi bir sonuçtu çünkü şirket son 10 yılda hiç bu kadar büyümemişti ve aynı zamanda maliyetlerdeki artışa rağmen büyümeyi başardık. Hatta FAVÖK’ün %14 olması bizi gururlandırdı, çünkü bu sadece şirketi daha verimli hale getirme değil, hepsinden önemlisi büyüme sürecinin sonucuydu. 2023 yılında da aynı stratejilerle büyüme sürecini sürdüreceğiz. büyük ülkelerde ve ABD gibi büyük kanallarda büyüyecek”. İllycaffè CEO’su Cristina Scocchia, Adnkronos/Labitalia ile çokuluslu şirketin çeşitli pazarlardaki 2023 performansına ilişkin uzun bir röportajda.

“ABD, – Scocchia’yı açıklıyor – şirketin kalbi olan ve cironun üçte birini oluşturan İtalya’dan sonra bizim için en büyük pazar. Ancak ABD bizim ikinci ülkemiz ve şirketin stratejik hedefi burada. sanayi planı sonunda ve dolayısıyla 2027 yılına kadar İtalya kadar ‘ağırlık’ haline getirmek. Orada da büyüyoruz ve yılı geçen yıla göre yüzde 16-18 büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz. diye ekliyor – bu da ABD’nin ikiye katlama stratejisinin hayata geçtiğini iki yıl üst üste teyit etmemizi sağlayacak. Ve FAVÖK seviyesinde sağlam çift haneli rakamlarla büyümeye devam ediyoruz ve geçen yılın sonuçlarının ardından devam etmeyi umuyoruz”, açıklıyor.

Ve 2024 yılı için Scocchia, şirketin teklifinde yeni bir şey duyurdu. “Gelecek yıl önemli bir yeniliği piyasaya sürmek istiyoruz, diye açıklıyor, bunun üzerinde çalışıyoruz, onu hangi ayda piyasaya sürebileceğimize henüz karar vermedik. Biz her zaman inovasyonda lider olduk ve bunu sürdürmek istiyoruz” 2024’te bu işi hızlandırın ve bunu şirket için bir büyüme vektörü haline getirin. Yeni bir üründen bahsediyoruz, detayları gizli ama onu piyasaya süreceğimiz yıl olacak”, diyor.

Tarihi İtalyan markasının CEO’su şunları yineledi: “İyimser olmaya ve uluslararası büyümeye odaklanmaya devam ediyoruz. İtalya’da sahip olduğumuz rekabetçi konumu korumak ve geliştirmek istiyoruz ancak aynı zamanda United’ın hızlandırıcısını da sıkı bir şekilde zorluyoruz. Bir yanda Devletler, diğer yanda Çin”.

“Bunlar – diye açıklıyor – çok büyük pazarlar, ABD kahve için ilk dünya pazarı ve biz orada ülkemizde sahip olduğumuz pazar payına sahip değiliz ve bu nedenle hem horeca kanalında hem de büyük dağıtımda dağıtım fethi. ölçekli perakende kanalı bizim için bir fırsat. Çin aynı zamanda kahve için de büyük bir pazar, oldukça küçük olan kahve için değil, ancak Çin gibi büyük bir pazardaki penetrasyon oranlarının hala önemli bir iş fırsatı oluşturduğunu biliyoruz.” Hala ekler.

“Ve bu nedenle – altını çiziyor – Chancemate ile yeni bir münhasırlık anlaşması imzaladığımız bu pazarda da var olmak istiyoruz. Biz kahve pazarına ilişkin bilgi getiriyoruz, onlar da Çin pazarına ve kültürüne ilişkin bilgi getiriyor ve biz de bunun olacağını düşünüyoruz. iyi meyveler verecek bir evlilik” diye ekliyor.

Dünya kahve pazarındaki durumun en iyi olmamasına rağmen elde edilen faaliyetler ve sonuçlar. Yönetici, “Dünya kahve pazarında kritik bir durumun devam ettiğinin altını çiziyor. Aslında iki yıldır iklim değişikliği nedeniyle kahveye olan talep arzı aştı. Kahve sektöründe iklimin giderek kötüleştiğini gözlemliyoruz.” Üretici ülkeler: Donlar, kuraklık dönemleriyle dönüşümlü olarak gerçekleşir ve bu nedenle, bu kadar değişken bir iklimde çok hızlı büyüyen ve kahve tarlalarına, özellikle arabica’dakilere zarar veren mikrobiyotalar vardır. Bugün ile 2050 arasında bile, bugün kahve için kullanılan arazinin yarısının kahve üretimi için kullanıldığı tahmin edilmektedir. tarlalar artık kahve ekimi için kullanılamayacak. Gelişmekte olan ülkelerin kahve tarlaları sayesinde geçinen tüm nüfuslarını düşünürsek, bu sadece ekonomik değil aynı zamanda insani bir sorundur”, diye açıklıyor.

“Scocchia şöyle açıklıyor: “Gıda amaçlı kullanılan iki büyük kahve türü var: Robusta ve arabica. Robusta, adından da anlaşılacağı gibi, daha fazla dayanabilen ancak daha az prestijli bir bitki çünkü bunlar daha az karmaşık aromalara sahip bitkiler. ve daha fazla miktarda kafein. Öte yandan daha kaliteli olan arabica, yaklaşık yirmi yıl süren Robusta’dan farklı olarak altı-yedi yıl süren bir bitkidir” diye altını çiziyor. “Ve bu arabica bitkileri, iklim değişikliğine bağlı olarak katlanarak gelişen mikrobiyotalardan çok etkileniyor. Dolayısıyla sorun şu ki, eğer bu devam ederse, elimizdeki tüm bilgiler gelecekte kahveye olan talebin artacağını doğruluyor.” arzın üstünde” diye ekliyor.

Scocchia’ya göre bu eğilimi tersine çevirmenin yolu açık: “Gelecek döngüsel ve yenileyici tarımdır; yenilenmeden sömürülen mevcut iş modelinin, hiç de beklenmedik durumlara yol açan bir model olduğunun herkes için açık olduğunun altını çiziyor. Şimdi umarım birçok şirketin birlikte hareket etmesi ve bunun üzerinde, sürdürülebilirlik, hassas tarım, döngüsel ve yenileyici tarım üzerinde çalışması gerekiyor. Biz bu konuda öncü olduk, buna çok inanıyoruz ve çok fazla yatırım yapıyoruz. Bunu yıllardır sürdürüyoruz. Bize göre bu gelecek ve bunu giderek daha fazla operatörle paylaşmayı umuyoruz”, diyor.

Artan maliyetlerle bağlantılı zorluklara rağmen Scocchia şunu açıklıyor: “Şu anda tüketiciler için nihai kahve ürününün fiyatını önümüzdeki aylarda artırmaya yönelik bir planımız yok. O halde, her zaman olduğu gibi, bağlam çok değişken ve bu nedenle bu kararlar Kesin bir şey yok ama şu ana kadar tüketiciler için kahve fiyatının daha fazla artırılmasına yönelik bir plan yok.”

“İşimiz söz konusu olduğunda, talebin arzı aştığı durumlarda ham madde olan yeşil kahvenin fiyatının çok yüksek kaldığı açıktır. Bugün New York borsasında listelenen pound başına 175 dolardayız” Borsa, Kasım 2021’de 110 dolar olduğunu düşünüyoruz. Sonra enflasyonist bir yükseliş yaşandı ve fiyatı pound başına 234 dolara kadar çıkardı, Mart 2022’de, birkaç aylığına illy’ye vardığımda ulaştım ve buldum. Kendim için tarihteki en yüksek fiyat. Şimdi 175, bu da başlangıç 110’a kıyasla önemli bir maliyet artışı anlamına geliyor”, diye ekliyor Scocchia.

Ve, diye açıklıyor müdür, “özellikle bizim gibi sadece kahve almakla kalmayıp üstün kaliteli kahve de satın alanlar için. Yani, Robusta değil, sadece Arabica satın alıyoruz ve bunun içinde yalnızca en üstteki, en iyi %1’lik kısmı satın alıyoruz sıfır kusurlu ve sürdürülebilir tarlalarda yetiştirilen fasulye. Bunun nedeni, illycaffè’nin kuruluşumuzdan bu yana 90 yıldır üstün ve sürdürülebilir kaliteye inanmasıdır.”

Son yıllarda maliyetlerdeki artışa rağmen illycaffè’nin tercihi açıktı. “Biz – Scocchia şöyle açıklıyor – bizimki gibi bir şirketin, bir fayda kuruluşunun ve aynı zamanda bir Bcorp’un, maliyet baskısının bir kısmını kendi üzerinde tutması ve bunu tamamen aşağıya aktarmaması gerektiğine inandığımız anlamında bir etik politika benimsedik. Geçen yıl Yeşil kahve fiyatının yanı sıra enerji ve lojistik maliyetlerindeki artış nedeniyle maliyetlerde yüzde 17 oranında bir artış yaşadık ve nihai ürünün maliyetini yüzde 3 oranında artırmaya karar verdik. Ocak 2022’de ise yüzde 3, Ocak 2023’te ise yüzde 3. Yani toplamda yüzde 6’sını nihai tüketiciye yansıttık, maliyet artışının geri kalan üçte ikisini ise omuzlarımızda tuttuk”, diye tekrarlıyor. “Bunun doğru bir seçim olduğuna inanıyorum, çünkü bu şirketin etik ve sorumlu bir şekilde davranmasına olanak sağladı ve aynı zamanda ham madde fiyatlarındaki bu artışa iyi tepki verdik çünkü o zaman hâlâ büyümeyi başardık” diye açıklıyor yönetici. FAVÖK’ümüz, uluslararası pazardaki karlılığımız sayesinde” diye ekliyor.

Ukrayna ve Orta Doğu’da meydana gelen çatışmalara gelince, “bunların işimiz üzerinde doğrudan bir etkisi yok, çünkü biz Orta Doğu ülkeleri yerine Rusya ve Ukrayna’dayız” diye açıklıyor Scocchia, “büyük işletmelerimiz yoktu ve” varlığımız çok güçlü olduğundan doğrudan etkilenmiyoruz.” “Ancak kesinlikle herkes gibi biz de özellikle zorlu bir makroekonomik bağlamdan acı çekiyoruz çünkü herkes gibi biz de pandeminin etkisinden muzdariptik, o zaman Ukrayna’daki savaş ve bugünkü çatışma nedeniyle ağırlaşan enflasyon baskısı vardı. Orta Doğu’da. Makroekonomik düzeydeki tüm bu gerilim, tüketicileri tüketimi azaltmaya ve tasarrufları artırmaya ve her şeyden önce alt markalar büyürken premium ve süper premium ürünlerin tüketimini azaltmaya itiyor”, diye bitiriyor.