ABD, 158 kişilik arama kurtarma takımları gönderiyor

Fergus

New member
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi düzenlenen günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’li yetkililerin NATO müttefiki Türkiye’de meydana gelen sarsıntılarla ilgili derhal harekete geçerek, Türk yetkililerle gönderilebilecek yardımlar konusunda görüştüğünü aktaran Kirby, “Şu anda alandaki işçiye ek olarak, Türkiye’nin arama ve kurtarma gayretlerini desteklemek ve yaralanan her insanın gereksinimini karşılamaya yardımcı olmak için 79’ar kişilik iki adet kentsel arama ve kurtarma gruplarının de bulunduğu yardım grupları gönderiyoruz” dedi.

Kirby, ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) ve Savunma Bakanlığının (Pentagon) da Türkiye ile uyum halinde ek yardımlar için görüştüğünü bildirdi.

Depremden etkilenen Suriye’ye de yardımların yapılacağını söyleyen Kirby, alandaki insani yardım kuruluşları ve ortaklarıyla bölgedeki depremzedelere yardım etmek için çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’ye gönderilecek yardımlarla ilgili, “Kapsamlı müdahale seçeneklerimizi kıymetlendiriyoruz. Takımıma, bölgenin neye muhtaçlığı olduğunu belirlemek için önümüzdeki günlerde Türk müttefiklerimiz ve insani yardım ortaklarımızla yakın temas halinde olmaları talimatını verdim. Türkiye’ye öncü yardım dayanağımız yolda” açıklamasında bulunmuştu.