ABD’de dondurucu esaret: -78

Fergus

New member
ABD’nin kuzeydoğusundaki eyaletler kara kışa teslim oldu. “Tehlikeli derecede dondurucu soğuklar”ın yaşandığını açıklayan meteoroloji yetkilileri, sıcaklıkların eksi 78 dereceye ulaştığını bildirdi.

ABD’nin Maine, New Hampshire, New York ve New Jersey eyaletleri başta olmak üzere, ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde hava sıcaklıkları günlerdir ortalamanın 10 ila 30 derece altında seyrediyor.

Hasar uyarısı

ABD’nin Ulusal Hava Servisi (NWS), şiddetli soğukla birlikte meydana gelen rüzgarların elektrik kesintisi ve maddi hasara yol açabileceği ihtarında bulundu. New Hampshire eyaletindeki Washington Dağı’nda bulunan bir müşahede konutunda rüzgar soğutma endeksinin eksi 78 santigrat dereceyi göstermesiyle ülkede kaydedilen rüzgar soğuğu rekorunun kırıldığı açıklandı.

Uçaklar iptal

Havayollarını etkileyen soğuklar ayrıyeten, başşehir Washington’da da hava sıcaklığı eksi 9 derecelere kadar inerken, New York’ta termometreler eksi 16 derece gösterdi. New York’ta hissedilen hava sıcaklığı ise eksi 22 dereceye kadar indi.

ABD merkezli uçuş sitesi Flightaware, ülkede bugün iç ve dış sınırlarda toplam 194 uçuş iptal olduğunu, bin 946 uçuşta gecikmeler yaşandığını gösterdi.