Acea, Areti'nin 'RomeFlex' elektriksel esneklik projesine katılıyor

abastard

New member
Roma'nın elektrik ağını yöneten Acea Grubu şirketi Areti tarafından geliştirilen RomeFlex projesi, başkentin tüm kullanıcılarına hizmet veren eksiksiz, gelişmiş ve kapsayıcı bir yerel esneklik piyasası yaratmak üzere Roma'da hayata geçiyor. Bir not bunu duyuruyor. Okuduğumuza göre esneklik sistemi, arzın talebe karşılık gelmesi için şebekeye enjekte edilen elektrik miktarının düzenlenmesine olanak tanıyor, arzdaki düşüşlerle başa çıkmak için özel kişiler veya şirketler tarafından enerji akışlarını üretim ve tüketim açısından yönetiyor veya Pazar talebindeki zirveler, böylece hizmet kalitesinin optimize edilmesini sağlar.

1 Şubat'tan itibaren Roma'daki müşteriler esneklik hizmetlerinden yararlanabilecek. Areti, geçtiğimiz Kasım ayında Enerji Piyasaları Müdürü Gme tarafından Areti adına açıklanan Yerel Esneklik Piyasası'nın ilk sabit vadeli ihalesini kazanan kullanıcıların aktivasyon programını başlattı ve esneklik kaynaklarını 3.000 kW'a bölerek kullanıma sundu. Şubat-Nisan 2024 dönemi için farklı kullanıcı türleri (endüstriyel, üçüncül, konut). Roma dağıtım ağındaki Yerel Esneklik Pazarı aracılığıyla etkinleştirilen ilk kullanıcı, RomaTre Üniversitesi'nin 410 kW'lık bir sistemiydi ve bunu aşamalı lansman takip edecek. Hizmetin diğer tüm kullanıcılara yönelik sayısı yetmiş civarında olup başkentin çeşitli mahallelerine dağıtılmaktadır.

RomeFlex projesi, enerji distribütörleri ile GME arasındaki bağlantı için BT platformlarını geliştiren Engineering firmasının katkısıyla oluşturuldu. Siemens ayrıca elektrik şebekesinin esneklik ihtiyaçlarını analiz etmeye yönelik sistemleri yöneterek projede işbirliği yaptı. GME tarafından organize edilen ve yönetilen Yerel Esneklik Piyasası, Dsos'un (Dağıtım Sistemi Operatörlerinin) esneklik hizmetleri satın almasına ve şeffaf ve ayrımcı olmayan piyasa mekanizmaları aracılığıyla bu hizmetleri ödüllendirmesine olanak tanır. Areti CEO'su Giulio Carone, “Roma'da esneklik hizmetlerinin başlatılması, Areti'nin müşteriyle etkileşime girebilecek akıllı elektrik ağları geliştirmeyi ve onu giderek daha aktif hale getirerek pazara dahil etmesini öngören stratejisindeki ilk temel adımdır. Bu, RomeFlex Projesi ile her türden müşteriyi dahil ederek neyi başarmayı amaçlıyoruz” diye sözlerini tamamladı.