“'Akıllı' uyarılar 2023 için çok olumlu sonuçlar”

abastard

New member
Confindustria ve Federmanager tarafından desteklenen, yöneticilerin sürekli eğitimini finanse etmek için İtalya'nın önde gelen mesleklerarası fonu olan Fondirigenti'nin 2023 'Akıllı' Bildirimleri için çok olumlu sonuçlar. Hatta tekliflerin değerlendirilmesinden sorumlu dış komisyonun yürüttüğü değerlendirme çalışmaları geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Fondirigenti CEO'su Massimo Sabatini, “hem KOBİ'lerdeki genç yöneticilerin becerilerinin geliştirilmesinde hem de KOBİ'lerin yeniden beceri kazanmasını desteklemek amacıyla aktif politikaların etkinleştirici bir kaldıracı olarak sürekli eğitimin rolünü güçlendiren iki akıllı bildirimin orijinalliğinin altını çiziyor” Sabatini şöyle devam ediyor: Katılımcı şirketlerin genel tepkisi açısından elde edilen iyi sonuçlar, kurumsal kriz bağlamlarında faaliyet gösteren yöneticilerin becerilerinin arttırılması, şirketin yönetimsel donanımının büyüme süreçlerinde eğitimin hedefli kullanımının yararlılığını somut olarak göstermektedir. şirketler”.

İki Bildirinin ilki (2/2023), eğitim yoluyla genç yöneticilerin KOBİ'lere dahil edilmesini ve büyümesini desteklemeyi, ülkemiz ile Avrupa'nın geri kalanı arasındaki uçurumun kapatılmasına yardımcı olmayı, küçük işletmelere ve KOBİ'lere özel ödüller sağlamayı amaçladı. Güney.

Toplam 914 bin Avro'nun üzerinde finansman sağlayan ve 94 yöneticinin 6.569 saatlik eğitime dahil olduğu 74 eğitim planı onaylandı. Emilia-Romagna en fazla onaylanmış plana sahip bölge olurken, onu Veneto, Piedmont ve Lombardiya takip ediyor. Kuzey bölgelerinden hemen sonra yer alan Campania'nın olumlu tepkisi dikkat çekicidir. Küçük İşletmeler tarafından da çok yüksek kalitede planlar kaydedilmektedir; planların %35'i en yüksek puan aralığında değerlendirilmektedir. PI'lar özellikle genç yöneticilerinin ilişkisel becerilerini geliştirmeye, daha karmaşık bir yapıya doğru organik bir evrimi desteklemeye yöneliktir. Güneyli şirketler bunun yerine rekabet güçlerini yeniden başlatmak için stratejik becerilere odaklanıyor.

Bildiride önerilen müdahale alanlarıyla karşılaştırıldığında, yeni iş modellerinin, ticari alanların ve ürün gruplarının geliştirilmesini desteklemek için “Stratejik Yeteneklerin” geliştirilmesi şirketler arasında açık ara en popüler olanıdır.

Planların analizinden, genç yöneticilerin rolünün, aile tipi işletmelerde kuşak geçiş aşamalarına eşlik etme ve şirket gerçekliğine entegre edilmesi gereken yeni becerileri getirerek kurumsal dönüşüme katkıda bulunma konusunda temel olduğu ortaya çıkıyor. Böylece nesiller arası verimli bir diyaloğu teşvik ediyoruz. İlgili kaynaklar KOBİ'ler içinde stratejik roller oynar ve bunların eğitimi, belirsizlik ve sürekli değişimle karakterize edilen iş bağlamlarının yönetilmesine yardımcı olur.

İkinci Bildirim (3/2023), kriz durumlarındaki şirketlerde faaliyet gösteren yöneticilerin becerilerini artırmayı ve yeniden beceri kazandırmayı amaçlıyordu. Şirketlerin karşılaştığı zorlukların ana nedenleri ekonomik ve jeopolitik senaryodaki son olaylardan kaynaklanmaktadır: sipariş ve tedarikte göreceli daralma ile birlikte Rusya-Ukrayna çatışması; Çin ekonomisinin yavaşlaması ve siparişlerin donması, enflasyon baskısı, enerji maliyeti, Orta Doğu'daki çatışmaların sonuçları. Bu faktörler, çeşitli sektörlerde siparişlerde daralmaya veya üretimde kesintiye yol açarak gelir desteği araçlarına başvurulmasına neden oldu.

654.820 Euro'luk krediye uygun görülen 54 eğitim planı bulunuyor. Müdahaleler 6.927 saatlik eğitim için 132 yöneticiyi içeriyor. Veneto en fazla müdahalenin sunulduğu bölge olurken onu Emilia Romagna takip ediyor. Ayrıca büyük şirketlerin katılımının yüksek olması, maaş entegrasyon aracının çoğunlukla bu tür şirketler tarafından kullanıldığını doğruluyor.

Talepler her şeyden önce iki spesifik alanda yoğunlaşmıştır: Yeni pazarlarda yeniden konumlandırma ve ortaklıkların geliştirilmesi için dijital becerilerin ve Büyük Verilerin yorumlanmasının güçlendirilmesini amaçlayan yollarla “Pazar değişiklikleri”; Süreçleri daha verimli hale getirmeye ve dijital zihniyeti geliştirmeye yönelik müdahalelerle birlikte “operasyonel zorluklar”.

Genel olarak, dayanıklılık ve yıkıcı olaylara tepki verme kapasitesi hakkında olumlu bir okuma ortaya çıkıyor. İlgili şirketler aslında orta-uzun vadeli stratejiler ve üretim sistemini daha verimli hale getirmeyi, veri analizini iyileştirmeyi, organizasyonel sistemi gözden geçirmeyi amaçlayan araçlarla krizin nedenlerini net bir şekilde tespit etmeyi ve iş sürekliliğini garanti etmeyi başardılar. , süreç yeniliği, yeni pazarların belirlenmesi.

Bu durumda da eğitimin, kriz anlarında şirketlere liderlik etmek üzere çağrılan yöneticiler gibi kişilerin becerilerini güçlendirerek zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek son derece yararlı bir araç olduğu doğrulanıyor. Fondirigenti'nin başkanı Marco Bodini, “Şirketlerin permakriz zamanlarında rekabetçi ve dirençli olma yeteneklerini güçlendirmek için yeni yönetim becerilerini güncellemek ve tanıtmak şarttır” dedi.

“Ayrıca bu bildirimler sayesinde Fondirigenti, yönetim kültürünün yenilik ihtiyaçlarını önceden tahmin edebildiğini, yöneticileri ve şirketleri çağımızın büyük zorluklarıyla yüzleşmeye uygun temel becerileri belirlemede destekleyebildiğini gösteriyor”, diye bitirdi.