babanın rolü değişim yönetimi becerilerini ‘eğitir’

abastard

New member
Ebeveyn olmak, hem yeni babalar hem de çoğunlukla olumlu ruh hallerine sahip yeni anneler tarafından deneyimlenen bir değişikliktir: farkındalık, motivasyon, gelecekle ilgili merak, yaşam gözlemevi anketine katılanlar tarafından en çok bildirilen duygulardan bazılarıdır – yaşam çalışması.

Duygulardan bahsetmişken, yeni babalar kendilerini yeni annelerden daha motive ve enerji dolu (%88’e karşı %69), ayrıca daha sorumlu ve olgun (%84’e karşı %78) hissediyor. Bununla birlikte, aynı zamanda, üç yeni babadan yalnızca birinin (%33) bildirdiği üzere, babalar, vakaların %60’ında ortaya çıkan ve zaten var olan bir durumu doğrulayan, yeni anne olanlara kıyasla, özel hayat ile iş hayatını uzlaştırmanın zorluğunu daha az hissediyor görünmektedir. Ebeveynliğin kadınlara daha fazla ağırlık verdiği bilinen bir senaryo.

Kaçırılmış bir fırsat çünkü babalık pratiğiyle gelişen beceriler, iş dünyasının giderek daha fazla ihtiyaç duyduğu becerilerdir. Aslında anket, baba rolünü aktif olarak yaşamanın, her şeyden önce değişim yönetimi becerilerini geliştirmenize olanak sağladığını gösteriyor: stresi ve beklenmedik durumları yönetme ve babaların %76’sı tarafından bildirilen esneklik gibi. Sürüş ve liderlik becerileri de gelişiyor (%73) ve babalık da geleceğe dair daha net bir vizyonun ana hatlarını çiziyor. Babalık alıştırması aynı zamanda empati, dinleme ve işbirliği gibi ilişkisel becerileri de geliştirir (%72).


Lifeed’de araştırma inovasyonu kıdemli analisti Martina Borsato, anket hakkında şu yorumu yaptı: “Gözlemevimizden gelen veriler – dedi – bize ebeveynlik yolculuğuna açık babaların bir fotoğrafını veriyor. Bugünün babaları, bir oğulun yeni bir dünya görüşü getireceğinin ve kendisi için bir dönüşüm getireceğinin farkındalar; bu da olgunluk, güç ve işin içinde ve dışında hayatı bir araya getirmek için yeni bir yetenek anlamına geliyor. Kısacası, belki de sahip olmadıkları ya da sahip olduklarını bilmedikleri bir dizi beceri, onları hem insan hem de profesyonel olarak zenginleştiriyor. Sonunda doğru yönde esmekte olan yeni bir rüzgarın işaretidir, bu yeni becerileri tespit etmek ve şirkete aktarmak şirketlere düşecek” dedi.

Lifeed’in kendi kendine koçluk kursları ile ebeveynler bu enerji ve becerileri işlerinde ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde de daha iyi kullanabilir hale gelirler. Aslında, babaların %81’i, bir çocuğun doğumu sayesinde eğitilen becerileri işe aktardıklarını fark etti.

Anket, yaşam temelli dijital kendi kendine koçluk platformu aracılığıyla yaşam deneyimlerini sosyal becerileri eğitmek için etkili spor salonlarına dönüştüren EdTech şirketinin eğitim kurslarındaki 1.125 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirildi.