Bloomberg HT Tüketici İnanç Endeksi Mayıs’ta yüzde 10,1 düştü

Yahya

New member
Bloomberg HT Tüketici İnanç Endeksi Mayıs ayında bundan evvelki aya göre yüzde 10,10 düşerek 49,06 pahasını aldı

Endeksin bilgilerina bakıldığında, tüketicinin mevcut durum algısında, geleceğe ait beklentilerinde ve tüketim eğiliminde bir gerileme görüldü.

Yüklü olarak Fed toplantısı daha sonrası finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma ve bunun özellikle döviz kurları ve faizler üzerine baskı oluşturması Tüketici İnancındaki gerilemenin temel sebebi olurken süratli enflasyonun yükselişini devam ettirmesi de gerilemenin bir öbür sebebi oldu. Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bundan evvelki aya bakılırsa yüzde 15,18 gerileyerek 58,54 kıymetini aldı.

Öbür taraftan, ortasında bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 9,45 düşüş göstererek 36,91 oldu.

Tüketici itimadı, son aylarda düşük düzeyde ve kararsız olan seyrine devam ediyor. Mart ve Nisan aylarında yavaşça yükselme eğilimi gösteren tüketici inancı Mayıs ayında yeniden gerilemiş durumda.

bloomberght.com