Borsada Piyasa Limiti Nedir ?

bencede

Global Mod
Global Mod
Borsada Piyasa Limiti Nedir?

Borsada işlem yaparken kullanılan çeşitli emir türleri bulunmaktadır. Bu emirlerden biri de "piyasa limiti" emridir. Piyasa limiti emri, yatırımcının belirlediği fiyattan veya daha iyi bir fiyattan alım veya satım yapmak için verdiği emirdir. Bu emir türü, yatırımcıya belirli bir fiyat aralığında işlem yapma esnekliği sağlar.

Piyasa limiti emri, yatırımcının alım veya satım işlemi için belirlediği fiyatın altında veya üstünde gerçekleşmezse işlemin gerçekleşmeyeceği anlamına gelir. Yani, alım yapmak isteyen bir yatırımcı, belirlediği fiyattan veya daha düşük bir fiyattan hisse senedi almak için piyasa limiti emri verir. Benzer şekilde, satış yapmak isteyen bir yatırımcı, belirlediği fiyattan veya daha yüksek bir fiyattan hisse senedi satmak için piyasa limiti emri verebilir.

Piyasa limiti emri, diğer emir türleriyle karşılaştırıldığında daha fazla kontrol sağlar. Çünkü yatırımcı, işlemin gerçekleşeceği fiyatı önceden belirler ve bu fiyatın dışında bir işlem gerçekleşmeyeceğini bilir. Ancak, piyasa limiti emriyle işlem yapmak, işlemin gerçekleşme garantisi olmadığı anlamına gelir. Çünkü belirlenen fiyat aralığında uygun alıcı veya satıcı bulunmazsa işlem gerçekleşmeyebilir.

Piyasa limiti emri, borsa işlem platformlarında kolaylıkla kullanılabilir. Yatırımcı, işlem yapmak istediği hisse senedinin sembolünü ve almak veya satmak istediği miktarı girerek piyasa limiti emri verebilir. Ardından, belirlediği fiyat aralığında işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğini izleyebilir ve emrini istediği zaman iptal edebilir veya değiştirebilir.

Piyasa limiti emri, yatırımcıya belirli bir fiyat aralığında işlem yapma esnekliği sağlayarak riskini kontrol etmesine yardımcı olur. Ancak, piyasa koşullarının değişkenliği nedeniyle işlem gerçekleşmeyebilir veya belirlenen fiyattan daha iyi bir fiyatla gerçekleşebilir. Bu nedenle, yatırımcıların piyasa limiti emri kullanırken dikkatli olmaları ve piyasa koşullarını sürekli izlemeleri önemlidir.

Borsada Piyasa Limiti Emri Nasıl Kullanılır?

Piyasa limiti emri kullanmak oldukça basittir ve borsa işlem platformlarında genellikle kolaylıkla bulunabilir. İşte piyasa limiti emri kullanmanın adımları:

1. İşlem Platformuna Giriş: İlk adım, işlem yapmak istediğiniz borsa işlem platformuna giriş yapmaktır. Bu platformlar genellikle web tabanlı veya mobil uygulama olarak sunulur ve hesabınıza giriş yaptıktan sonra işlem yapabileceğiniz bir arayüz sunarlar.

2. Hisse Senedi Seçimi: İkinci adım, işlem yapmak istediğiniz hisse senedini seçmektir. Platform genellikle hisse senedinin sembolünü veya adını aramanıza olanak tanır. Hisse senedini seçtikten sonra alım veya satım yapmak istediğiniz miktarı belirtmelisiniz.

3. Emir Türünün Seçimi: Üçüncü adım, emir türünü seçmektir. Piyasa limiti emri seçeneğini seçerek belirlediğiniz fiyattan alım veya satım yapmak istediğinizi belirtirsiniz.

4. Fiyat Belirleme: Dördüncü adım, belirlediğiniz fiyatı girmektir. Alım yapmak istiyorsanız, belirlediğiniz fiyatın altında bir fiyat girmelisiniz. Satış yapmak istiyorsanız, belirlediğiniz fiyatın üstünde bir fiyat girmelisiniz.

5. Emrin İletilmesi: Beşinci adım, emrinizi iletmektir. Belirlediğiniz fiyat aralığında işlem gerçekleşirse, emir otomatik olarak gerçekleşir. Ancak, belirlediğiniz fiyat aralığında uygun alıcı veya satıcı bulunmazsa, emir gerçekleşmeyebilir.

6. Emrin İzlenmesi: Altıncı adım, emrinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini izlemektir. İşlem platformu genellikle açık emirlerinizi ve işlem geçmişinizi görüntülemenize olanak tanır. Emriniz gerçekleşirse, işlem geçmişinizde görünecek ve hesabınıza yansıyacaktır.

Piyasa limiti emri kullanırken, belirlediğiniz fiyatın piyasa fiyatından ne kadar farklı olduğunu dikkate almalısınız. Ayrıca, piyasa koşullarının değişkenliği nedeniyle emrinizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini sürekli olarak izlemelisiniz.