Brezilya, Ernesto Illy Uluslararası Kahve Ödülü’nün sekizincisini kazandı

abastard

New member
Brezilya, São Mateus Agropecuaria şirketi ile Ernesto Illy Uluslararası Kahve Ödülü’nün sekizincisi vesilesiyle Josè Eduardo Dominicale’ye verilen ‘En İyinin En İyisi’ ödülünün sahibi oldu.

Şirketin kurucusunun oğlu olan illycaffè’nin vizyoner liderinin anısına verilen bu ödül, illycaffè’nin en iyi sürdürülebilir kahveyi sunmak için üreticilerle birlikte 30 yılı aşkın süredir yaptığı günlük çalışmaları kutluyor. Ödül, New York Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen gala yemeğinde başkan Andrea Illy tarafından takdim edildi.

Ödül, illy harmanını temsil eden 9 ülkeden 9 kahvenin kör tadımı yoluyla 2022-2023 üretiminin en iyi partilerini inceleyen 9 uzmandan oluşan bağımsız bir uluslararası jüri tarafından verildi: Brezilya, Kosta Rika, El Salvador, Etiyopya, Guatemala, Honduras, Hindistan, Nikaragua ve Ruanda. Jüriye ulaşmadan önce her kahve partisi illycaffè’nin kalite laboratuvarları tarafından analiz edildi ve ardından aromatik zenginlik ve karmaşıklık, tatların zarafeti ve dengesi ve aromanın yoğunluğu temel alınarak değerlendirildi.


Luis Arimany Mondonico’nun Guatemala’dan Finca Danilandia’sı, etkinlikten önceki haftalarda Trieste, Milano, Paris ve Londra, Sao Paulo ve New York’taki illy kahve dükkanlarında aynı örnekleri körü körüne deneyen tüketicilerden oluşan bir jüri tarafından verilen Kahve Severlerin Seçimi ödülünü kazandı. York, tercihlerini dile getiriyor.

“Bağımsız uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından dünyanın en iyi dokuz kahvesi arasında körü körüne seçilen, yenilenebilir tarımdan elde edilen Brezilya kahvesinin mutlak zaferi beni neşeyle dolduruyor. Ernesto Illy ödülünün tarihi 1991 yılında Brezilya’da başladı ve bu, illycaffè’nin Brezilya’yı nicelik açısından bir liderden nitelik açısından bir lidere dönüştürdüğü için aldığı takdirin hak edildiğini doğruluyor”, diye açıklıyor Andrea Illy. “Yirmiden fazla yıl sonra Tarım uzmanlarından oluşan ekibimiz ve Kahve Üniversitesi’nin beş yıllık aralıksız çalışmasının ardından, çevreye ve sağlığa olan faydaları nedeniyle 2018 yılında geliştirmeye karar verdiğimiz yenileyici tarım sayesinde bu atılım gerçekleşti” diye devam ediyor.

Best of the Best ödülünün kazananını belirleyen uluslararası jüri, Guatemalalı profesyonel tadımcı Silvia Escobar’dan oluştu; Federação dos Cafeicultores do Cerrado’nun başkanı Brezilyalı Glaucio De Castro tarafından; CoffeeLab kalite laboratuvarının yöneticisi Hintli Sunalini Narayan Menon tarafından; Valensiya’daki Ricard Camarena Restaurant’ın yıldızlı şefi Ricard Camarena tarafından; San Francisco’daki Lord Stanley restoranını işleten, Michelin yıldızına layık görülen Amerikalı şefler Carrie ve Rupert Blease tarafından; Milano’da kendi adını taşıyan restoranda ikinci Michelin yıldızını yeni kazanan şef Andrea Aprea’dan; Point de vue dergisinin genel yayın yönetmeni Fransız yazar ve gazeteci Adelaide de Clermont-Tonnere tarafından; Alman gazetesi Welt Am Sonntag’ın stil eki Icon’un kurucusu ve genel yayın yönetmeni Inga Griese; Forbes dahil en önemli İngiliz gazetelerinde yazan gazeteci Angelina Villa Clarke tarafından.


“Kahve, yuvarlaklığı, sağlıklı ve dolgunluğu, çikolata, karamel, şeker kamışı ve kızarmış bademden oluşan zengin ve dengeli aromaları ve hassas tatlı ve uyumlu bitişiyle öne çıkıyor. Bu kökenin en özgün ve en incelikli özelliklerini temsil ediyor” cümlesi jüri üyelerinin kazananı belirlemesindeki motivasyon kaynağı oldu.

Matilda De Angelis, Pat Cleveland, Coco Rocha, Candela Pelizza, Tamu McPherson, Carlo Sestini, Simon ve Marina Ksandr, Nick Lowry, Tesa Pesic, New York Halk Kütüphanesi’nde dünyanın en iyi yapımcılarını kutlamak üzere bir araya gelen ünlülerden sadece birkaçı. şef ve televizyon yıldızı Marcus Samuelsson’un sunduğu gala yemeğinde illy’nin eşsiz karışımını oluşturan kahveler.

Ernesto Illy Uluslararası Kahve Ödülü aynı zamanda üreticilerden ihracatçılara, tüccarlardan kurumlara kadar tüm kahve tedarik zincirinin temsilcilerinin, yuvarlak masa toplantısına katılmak üzere sabah New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde bir araya gelen temsilcileri için de önemli bir buluşma anıdır. Başkan Andrea Illy, Vanusia Nogueira (Uluslararası Kahve Örgütü İcra Direktörü), Jeffrey Sachs (Ekonomist ve Rejeneratif Toplum Vakfı Eş Başkanı), Oscar Schaps (Latin) ile birlikte katılan ‘Kahvenin geleceği nasıl korunur? Amerika Trading Stone Başkanı