“Bu yıl ilk 100 yılımızı kutluyoruz, çiftçilerin korunması ve desteklenmesi gerekiyor”

abastard

New member
“Çiftçilerin ruhunu paylaşıyorum; bence gezegenin ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği arasında bir denge olması gerekiyor. Sürdürülebilirliği zorlamak için insanları aç bırakmıyoruz veya bizim durumumuzda olduğu gibi daha küçük tarım sistemlerini korumayız. Ben kazandım Traktör olsun ya da olmasın yöntem tartışmasına girmiyorum çünkü herkes ilgili taraflarla kendi tartışma yöntemini seçiyor, ancak kendi bakış açımdan çiftçileri nedenlerini dikkate almaya iten ilkeyi paylaşıyorum”. Böylece, Adnkronos/Labitalia'nın röportaj yaptığı Mulino Caputo CEO'su ve dünyanın önde gelen un ihracatçıları arasında yer alan Napoli'deki tarihi değirmenin dördüncü nesil değirmencileri ailesinden Antimo Caputo, çiftçilerin protestoları hakkında yorum yapıyor.

Mulino Caputo için önemli bir yıl, 2024. “Bu yıl – diyor – ilk yüz yılımızı gururla kutluyoruz. Fedakarlığımıza, bağlılığımıza, sevgimize, tutkumuza bilinçli olarak bağlı, sağlam bir aile şirketi. 100 yıldır Napoli'de bulunan bir şirket, her zaman memnuniyetle karşıladı Yemek tarifleri dünyası, gastronomi bölgesi hakkında çok fazla bilgimiz var. Bugün tüm dünyaya ihracat yapan unlarımızla tüm kıtalara ulaşıyoruz”, gıda profesyonellerinin tercih ettiği unları yaratan girişimci beyaz sanatın altını çiziyor: pizza şefler, fırıncılar, pastacılar, makarna ustaları.

Ailenin ve şirketin tarımla olan bağını açıkça ortaya koyan, yüksek kaliteli tahıllarla üretilen unlar. “Çiftçilerin ilk müşterileri değirmenli biziz” diyen Caputo, “İtalyan tarım sistemi ne yazık ki bu son Avrupa düzenlemesinden çok etkileniyor. Biz de çiftçilerin dile getirdiği ilkeleri paylaşıyoruz” diye açıklıyor. Bu saatlerde çiftçiler için doğru gelirin yaratılmasıyla tarımın her şeyden önce piyasayla desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. İtalyan tarım projesinin ekonomik olarak sürdürülebilir olması gerektiğini, bu nedenle çiftçileri korumamız ve desteklememiz gerektiğini açıklıyor.”

Caputo, gerçek ve somut bir desteğin altını çiziyor. “Ayrıca onları inovasyon konusunda da desteklemeliyiz; bu, bazı teknik araçları kullanmamak anlamına gelmez, aksine tarım sisteminin teknolojik evriminde onları desteklemek anlamına gelir. Daha sonra kooperatifleri, konsorsiyumları, depolama ve depolamayı tercih ederek şirketlerin birleşmesine doğru ilerlemeliyiz. İtalyan tarım sistemini daha da güçlendirmek için ortak ticaret anlaşmaları yapıldı. Ve eğer bu yeni AB düzenlemeleri piyasanın dengesini bozarsa bu iyi değil. Çünkü tarımın sınırlandırılması değil desteklenmesi gerekiyor, tekrar ediyorum”, diye ekliyor.

Ve bu nedenle girişimci için “İtalya'da tarım için genel bir plana ihtiyacımız var, bir tarımsal Marshall Planı diyebilirim. Bu nedenle tarım şirketlerinin daha güçlü, daha yenilikçi ve daha verimli depolama sistemleri haline getirilmesi için birleşmesini destekliyoruz”.

“Pandemi, Ukrayna'daki savaş ve Kızıldeniz'deki sonuçlarıyla Orta Doğu'daki savaşla birlikte piyasada yaşadığımız tüm bu şokların ardından, kendimizi tüm ekonomik sistemlere yönelik bir şokla karşı karşıya bulduk” Bu olaylar küresel ekonomiler meydana geldiğinde ve yerel ekonomilere, bu durumda İtalya'ya müdahale ettiğinde, bunun bedelini elbette daha zayıf sistemler ödüyor. artık modası geçmiş planlarla bağlantılı”.

Özellikle, Caputo'ya göre ülkemiz sıkıntı çekiyor çünkü “tarımsal mülkiyette çok büyük bir parçalanma var ve benim bakış açıma göre çok küçük şirketler var. Ayrıca tarımsal üretim için zayıf depolama sistemlerimiz var, bu da bunun yerine tarımı koruma işlevi görebilir.” çiftçilere piyasadaki aşırı dalgalanmalardan korunma olanağı sağlıyor. Tahıl alanında, özellikle de İtalya'da, diye açıklıyor, kesinlikle modası geçmiş bir depolama sistemimiz var. Ve bu sürdürülemez. Ve son olarak, etkili bir depolama sistemine sahip olmanın sıkıntısını yaşıyoruz. çok yüksek kalitede üretim, ancak ne yazık ki her zaman fark edilmiyor” diye açıklıyor.

Mulino Caputo'nun üretiminde her zaman takip ettiği kalite. Caputo, “Değirmenimizin Napoli ve Campobasso olmak üzere iki fabrikası var, burada çift üretim hattı var ve günde yaklaşık 1000 ton tahıl işliyoruz. Daha sonra yaklaşık on yıl önce Bergamo'da üçüncü bir fabrika satın aldık ve burada üretim yapıyoruz. Girişimci altını çiziyor, ürünümüzün yarısından fazlası İtalya dışına ihraç ediliyor, çünkü İtalya dışında İtalyan ürünlerine, üretim yöntemine büyük ilgi var. Büyük bir gururla – diye açıklıyor – ürünlerimizle tüm kıtalara ulaşıyoruz Unlar, Yeni Zelanda'dan Avustralya'ya, Hindistan'dan Avrupa'ya, Kuzey ve Güney Amerika'dan geçerek, var olan büyük ittifak sayesinde tüm dünyayı kaplamayı başarıyoruz. 'İtalyan mutfağı dünyasında da bu sonuca ulaşacağını umuyoruz' UNESCO tarafından tanınıyor” diye altını çiziyor.

Ve Mulino Caputo uzun zamandan beri çiftçilere daha da yakın olan yeni bir yola girdi. “Tarım alanında, çiftçinin buğdayla yetinmesini sağladığı için bizim için çok değerli olan, Güney İtalya'dan gelen tüm buğdayı içeren 'Grano Nostrum' ile tedarik zincirinin yedinci yılına büyük bir gururla ulaşıyoruz. sermayenin ücreti. Tahılların %100'ü Güney İtalya'dan üretildi. Bunun takip edilmesi gereken yollardan biri olduğunun altını çiziyor çünkü bu, çiftçinin yalnızca sürdürülebilir tarıma sahip olmasına değil, aynı zamanda şirketle temas kurarak hangisinin hangisi olduğunu anlamasına da olanak tanıyor. Biz çiftçilerin ilk müşterileriyiz, değirmeni olmayan bir çiftçi tahılı nereye götüreceğini bilemez,” diye ekliyor

Caputo için ürünlerinin başarısının nedeni açıktır. “Tahıllar, dolayısıyla tahıllar dünyasında koruduğumuz ve muhafaza ettiğimiz çok sayıda bilgi birikimimiz var” diye açıklıyor. Ayrıca şefler, pizza şefleri ve usta pasta şefleriyle olan ilişkilerimiz, tarifleri ve tatları aktarıyoruz. bunları bir araya getirerek ham maddeyi korumamıza ve dolayısıyla nişasta ve proteinlere zarar vermememize ve dolayısıyla tarifleri belirlemek için özel bir ürün yaratmamıza olanak tanıyan yavaş bir öğütme işlemi yarattığımızı açıklıyor. Tüm unlarımız yalnızca ve yalnızca buğdaydır, çok saf, sağlıklı bir ürün. Bu bizim için temel bir temel taşıdır. Birçok farklı un çeşidine rağmen son derece doğal bir ürün kullanıyoruz”, diye açıklıyor.

Mulino Caputo da yıllar içinde referans pazarını genişletti. “Yemek dünyasında çok uzmanız. Pandemi döneminde restoran ve pizzacıların kapalı olması nedeniyle bir yavaşlama dönemi yaşadık. Ancak aynı zamanda sırlarını paylaşan şefler ve pizzacılarla da harika bir fırsat yakaladık. Sosyal medyada hamurlar dökülüyor: “İtalyan dağıtımında bize geniş bir yer açarak, daha sıradan bir izleyici kitlesi tarafından tanınmamızı sağladılar. Restoran mutfaklarında kalmak yerine, kısacası İtalyanların sofralarına geldik” diye açıklıyor.

“Bu, Made in Italy'de tarifler ve malzemeler arasında bir sistem yaratma yeteneğinin iyi bir şey ve iyi bir fırsat olduğunu ekliyor. Değirmen bugün tarım dünyası, buğday tarlası ve tarım dünyası arasındaki aktarım kayışı olmaya devam ediyor.” bir yanda hamur ustalarının, sonra da evde toprakla temasta kalarak eğlenirken özgün bir ürün yapmak isteyenlerin eseri.Buğday tarlası ile makarna tabağının ortasındayız, bunu her zaman hatırlamıyoruz”, diye altını çiziyor girişimci.

Caputo ayrıca İtalya'da üretilen gıdaların giderek daha fazla geliştirilmesine yönelik bir çağrı başlattı. “Basit ama son derece önemli bir kavramı temsil eden bu ifadeyi her zaman kullanırım” diye açıklıyor: “Birlikte ileri gideriz.” İtalyan gıda sistemi tarım arasında daha fazla ittifak yaparsa, birinci ve ikinci dönüşüm ve hepsinden önemlisi aşçıları ve aşçıları dahil ederek olur. Bugün olağanüstü bir üne sahip olan ve dolayısıyla yurt dışında birleşerek yemeklerimizin kalitesini ve orijinalliğini temsil eden şefler, bugün sahip olduğumuzdan çok daha fazla olağanüstü fırsatlara sahip olabiliriz. Ama aslında hepimiz birlikte olmalıyız, muhalif değil, çünkü hep birlikte Uzaklara git Herkesin birbirinden farklı bir rolü olduğu, ancak bir araya getirildiğinde çok güçlü hale geldiği yer”, diye ekliyor.

Uluslararası gerilimlerin tüketici niyetlerini de etkilediği böyle bir dönemde sendika daha da merkezi bir konuma geliyor. “Kızıldeniz etkisi ile birleşen kuraklığın etkisi, şu anda piyasanın ihtiyaç duyduğu son şey olan nakliye ve hammadde maliyetlerinde artışa neden oldu. Bu aşamada ürün fiyatları üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü aynı zamanda aşırı derecede korkan, pek çok olaydan dikkati dağılan, harcama eğilimi daha az olan, ürkek ve önümüzdeki zor günleri gördüğü için kendini korumaya istekli bir tüketicimiz var. Her zaman bir arada olup evden çıkıp basit ve özgün şeyler yemek önümüzdeki aylarda bize şans getirecek” diye altını çiziyor girişimci.

“Fiyatlarımızı artırmayı zerre kadar düşünmüyoruz, aslında piyasada doğru fiyatları desteklemek için tedarikçilerimizle ve ticari ortaklarımızla çok çalışıyoruz”, diye bitiriyor.