Çin’den ‘casus balon’ çıkışı: Çok reaksiyon

Fergus

New member
Bakanlık Sözcüsü Tan Kıfey, yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in sivil insansız hava aracına güç kullanarak saldırmasını protesto ettiklerini bildirdi.

Sözcü Tan, “Müdahalenin çok reaksiyon olduğu açık. ABD’nin atağını kınıyor, benzeri durumlarda gereken reaksiyonları verme hakkımızı gizli tutuyoruz” tabirlerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından sabah yapılan açıklamada, “Çin, ABD’nin sivil insansız hava aracına güç kullanımı karşısında derin hoşnutsuzluk ortasındadır ve saldırıyı protesto etmektedir” sözü kullanmıştı.

Çin tarafının, Washington’ı, hava aracının sivil maksatlı olduğu, zorlayıcı sebeplerle Amerikan hava alanına girmesinin büsbütün tesadüf yapıtı olduğu konusunda bilgilendirdiğinin ve problemin sakin, profesyonel ve itidalle ele alınmasını açıkça talep ettiğinin vurgulandığı açıklamada, “ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, balonun yerdeki çalışana askeri yahut fizikî tehdit oluşturmadığını söylemiş oldu. Bu kaideler altında, ABD tarafı güç kullanmakta ısrar ederek çok bir reaksiyon verdi ve milletlerarası kural ve teamülleri açıkça ihlal etti” değerlendirmesi yer almıştı.

ABD hava alanında tespit edilmişti


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 3 Şubat’ta Çin’e ilişkin olduğu tez edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıklamıştı. Balonun, Montana eyaletinde ortalarında uzun menzilli füze depolarının olduğu birtakım hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiği öne sürülmüştü.

Balonu güvenlik niçiniyle düşürmeyi tercih etmediklerini fakat müdahale seçeneğini gizli tuttuklarını vurgulayan savunma yetkilileri, ABD’nin Beijing Büyükelçiliği kanalıyla Çinli muhataplarını sorunun ciddiyeti konusunda uyardığı bildirilmişti.

Çin’den ‘meteoroloji balonu’ açıklaması

Çin tarafınca yapılan açıklamada ise balonun, Çin’e ilişkin sivil bir hava aracı olduğu, meteorolojik araştırma için kullanıldığı, rüzgarlarla sürüklenerek kazara ABD hava alanına girdiği belirtilmişti.

Kendini denetim kabiliyeti sonlu olan hava aracının Batı rüzgarlarının sürüklemesiyle, planlanan rotasından çıktığı kaydedilen açıklamada, “Çin tarafı hava aracının niyet edilmeyen zarurî sebeplerle ABD hava alanına girmesinden keder duymuştur” sözlerine yer verilmişti.

ABD kara sularında düşürüldü

Çin’in açıklaması Washington’ı tatmin etmemiş, balon, Lider Joe Biden‘ın buyruğuyla, Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında Amerikan ordusuna ilişkin jet uçaklar tarafınca vurularak düşürülmüştü.

ABD basınında yer alan haberlerde F-22 savaş uçağından ateşlenen “AIM-9X Sidewinder” tipi füzenin balonu vurduğu bildirildi. Vurulan balonun havada patladığını ve balona bağlı donanımların düştüğünü gösteren görüntüler televizyonlarda ve toplumsal medyada yer almıştı.

“Üç okul servisi otobüsü büyüklüğünde” olduğu ve 60 bin fit yükseklikte uçtuğu belirtilen balondan geriye kalan enkazın toplanması çalışmaların devam ettiği bildiriliyor.