Copernicus uydu sistemi devrede: Avrupa’dan 850 uzman Türkiye için harekete geçti

Fergus

New member
Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar niçiniyle taziye iletileri paylaşan Avrupa’dan hayli sayıda ülke, enkaz altında kalanların kurtarılması için arama ve kurtarma takımlarını seferber etti.

Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen iki zelzelenin akabinde Avrupa Birliği (AB) sistemlerinin yanı sıra NATO üyesi ve Avrupa’dan hayli sayıda ülke, Türkiye’nin bu sıkıntı gününde dayanak olmak için harekete geçti.

AB Komitesi sözcülerinden Balazs Ujvar, 13 üye ülkenin Türkiye’ye arama kurtarma takımı göndereceği bilgisini paylaştı.

Ujvar, ayrıyeten AB’nin Türk makamlarına acil durum haritalama hizmetleri sağlamak için Copernicus uydu sistemini de etkinleştirdiğini, Birliğin gerektiğinde daha fazla takviyesi koordine etmeye hazır olduğunu da vurguladı.

‘NATO seferber olmuş durumda’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye ile tam dayanışma ortasında olduklarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas halinde olduğunu belirterek, “NATO müttefikleri şu anda takviye için seferber olmuş durumda” sözünü kullandı.

Avrupa’dan 850’nin üzerinde uzman Türkiye için harekete geçti
İngiltere, Türkiye’ye 76 kişilik kurtarma takımının yanı sıra kurtarma ekipmanı ve arama köpekleri gönderecek.

İsviçre, 80 kişilik bir grubu arama ve kurtarma faaliyetlerinde bulunmak üzere sarsıntı bölgesine gönderme sonucu aldı.

İtalyan İtfaiyesinden bir keşif grubu enkaz altında kalanların kurtarılması için yola çıktı. Malta ise bu alanda eğitimli şahıslardan oluşan bir takımın Türkiye’ye gönderileceğini deklare etti.

Avusturya

Avusturya’dan 80 asker yarın Türkiye’ye harekete geçerken, bu ülkeden 25 özel arama ve kurtarma grubu de sarsıntı bölgesine gidecek.

Fransa

Fransa, bu akşam 139 arama kurtarma nazaranvlisini Türkiye’ye göndereceğini duyurdu. Türkiye’nin bu güç vaktinde yanında olduklarını açıklayan Macaristan, 50 kişilik bir grubun sarsıntı bölgesine gönderileceği bilgisini paylaştı.

Çekya

Çekya, 68 şahıstan oluşan arama kurtarma grubunu Türkiye’ye gönderdi. Yunanistan’dan Özel Afet Müdahale Ünitesine (EMAK) bağlı 21 itfaiyecinin ve iki arama kurtarma köpeğinin, arama kurtarmada kullanılacak özel araçlarla birkaç saat ortasında yola çıkacağı kaydedildi.

Bulgaristan

Bulgaristan İtfaiye ve Sivil Savunma ünitelerine bağlı 58 kişilik uzman kurtarma grubunun Türkiye’ye hareket edeceği, grubun kurtarma çalışmaları için donatılmış 20 araçla gideceği belirtildi.

Ayrıca, yatak, yastık, battaniye, nevresim, havlu ve başka eşyalardan oluşan 1000 uyku seti yollamaya hazır olduğu bildirildi.

Bulgaristan, bu yardıma destek olarak 1000 battaniye, 1000 nevresim grubu göndereceğini, Bulgaristan’da Türk Kızılay ile oluşturulan acil yardım deposundan da 300 mutfak kadrosu, 300 aile tipi çadır, 300 kalorifer, 1000 döşek ve 3 bin battaniyeden oluşan yardım desteğinin hazırlanacağını kaydetti.

Arnavutluk

Arnavutluk’tan bir takım yola çıkarken, Hollanda 15 tonluk ağır kurtarma araçları ve öteki materyalleri içeren bir kargo uçağının Eindhoven’dan Türkiye’ye hareket edeceğini, ayrıyeten bir öbür uçakla 65 kişi ve 8 kurtarma köpeğinin sarsıntı bölgesine gönderileceğini deklare etti.

İspanya

İspanya, iki askeri uçakla 90’dan fazla kurtarma ve sıhhat takımının Türkiye’ye gönderileceğini duyurdu. İspanya’da “Sınırsız İtfaiyeciler” örgütü üzere birtakım sivil yardım takımları de 10-15 kişilik kümelerle yardım için Türkiye’ye gideceğini deklare etti.

Almanya

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “THW (Alman yardım kuruluşu) kamplara acil durum barınakları ve su arıtma üniteleri sağlayabilir. THW halihazırda acil durum jeneratörleri, çadırlar ve battaniyelerden oluşan yardım gereçlerini hazırlıyor ve benim talebim üzerine Türk Sivil Savunması ile yakın uyum halinde” dedi

Polonya

Polonya’dan 76 itfaiyeci ile 8 kurtarma köpeğinin, Türkiye’ye gönderileceği kaydedildi. Romanya hükümeti de Türkiye’ye yardım grupları göndereceğini deklare etti.

Balkanlar, Türkiye için yardıma hazır

Balkanlarda, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Kosova, her türlü yardıma hazır olduklarını deklare etti.

Baltık ülkeleri

Estonya, Litvanya, Letonya’nın yanı sıra Finlandiya, İsveç ve Norveç’ten de taziye ve dayanışma bildirileri geldi.

Avrupa’nın tamamından taziye ve dayanışma mesajları
Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen zelzelelere ait Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsviçre Konfederasyonu Lideri Alain Berset üzere üst seviye devlet ve hükümet adamları taziye ve dayanışma bildirileri paylaştı.

Uluslararası kurumlardan dayanışma mesajları

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), merkezi Viyana’da bulunan Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) üzere kuruluşlardan takviye ve başsağlığı bildirileri paylaşıldı.

Katoliklerin manevî önderi ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardaki can kayıpları sebebiyle Türkiye’ye taziye iletisi yolladı.