Gazeteci kendisini ‘Ukraynalı mülteci’ olarak tanıttı: Taciz tehlikesini ortaya çıkardı

Fergus

New member
İngiliz gazetesi Sunday Times’da çalışan bir gazeteci, kendisini “22 yaşında Ukrayna’daki savaştan kaçan Natalya” isminde bir bayan olarak tanıtarak konut aradı, telefonu kısa müddette cinsel içerikli iletilerle doldu.

Birleşmiş Milletler (BM) bilgilerine bakılırsa Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana 4.3 milyon Ukraynalı mülteci, ülkelerini terk ederek komşu Avrupa ülkelerine sığındı.

Sunday Times ise haberinde İngiltere’nin Ukraynalı sığınmacılar için oluşturduğu mesken bulma sisteminin suistimale açık olduğunu ortaya koydu.

Yardım tekliflerinin birçoğu cinsel içerikli

Sunday Times’ın haberinde yer alan bilgiye göre kendisini Natalya olarak tanıtan gazeteci, hükümetin sığınmacılar için kurduğu 50 bin üyeli küme da dahil olmak üzere Facebook’ta çeşitli kümelerden konut aradığını yazdı.

Natalya’nın yardım davetine gelen iletilerin 75’inden 41’inin bekar erkeklerden geldiği, birçoğunda da direkt ya da dolaylı olarak cinsel münasebet teklifinde bulunulduğu ortaya çıktı.

‘Yatağım büyük, ikimize de yeter’

İngiltere’nin başşehri Londra’da şef olduğunu argüman eden 43 yaşındaki bir erkek, kent merkezine yakın bir yerde Natalya’ya küçük bir yer sağlayabileceğini, hanımın iş bulmasına da yardım edebileceğini söylemiş oldu.

ondan sonrasındasında ise, “Büyük bir yatağım var. bir arada uyuyabiliriz” diyerek yardım teklifinin karşılıksız olmadığını ima etti. Natalya’nın bu teklifi reddetme bahtının olup olmadığı sorusuna ise, karşılıklı isteğe dayalı cinsel ilgi istemeyen bir kişiyi meskenine alamayacağını belirtti.

Sunday Times’ın irtibata geçtiği tıpkı kişi, “Birisine yardım edebilirim. Bunu yapmaktan memnuniyet duyarım. Ve daha sonrasında bu kişi bana aşık olursa, bu mukadderatın cilvesi olur. Tüm bunlar iki yetişkin içinde konuşuldu. Şayet yanlışsız bayan gelirse, onunla tanışmaktan memnuniyet duyarım” dedi.