Ict, üretken yapay zeka ve içerik ekonomisi arasında, işte 2024’ün ana dijital pazarlama trendleri:

abastard

New member
İtalyan şirketleri dijitalleşmeye çok az yatırım yapıyor: The European House – Ambrosetti ve Workday tarafından yapılan araştırmaya göre, İtalyan şirketlerinin %81’inin dijital dönüşüme ayırdığı bütçe toplam cironun %10’unu geçmiyor. Ancak internete erişimi olan kullanıcılarda bir patlama var. Ancak çevrimiçi varlık güçlü bir şekilde artıyor: ‘We Are Social’ın son raporu, dünya nüfusunun %64,4’üne denk gelen 5,16 milyar insanın artık internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bilgi aramak ana çevrimiçi etkinlik olmaya devam ediyor.

“Bu veriler, işletmeler için dijital pazarlamanın önemini ve sektörün sürekli gelişimini ortaya koyuyor. Dijital pazarlamanın potansiyelini tam olarak kullanan şirketler, önemli bir rekabet avantajı elde edebilir” diyor, “dijital insanlaştırma” sürecinde şirketleri ve KOBİ’leri destekleyen bir pazarlama ve danışmanlık ajansı olan Delos Lab’in kurucu ortakları Edoardo De Juliis ve Marco Losso Peki 2024’te dijital pazarlamanın gelecekteki 4 trendi ne olacak? 2022’de +%500 büyüme kaydeden Delos Lab, 1 milyar video görüntüleme, her yıl oluşturulan 3 binin üzerinde video ve İtalya’nın yanı sıra Los Angeles ve Washington’a yayılan müşteriler bunlardan bazılarını resimliyor.

1. Üretken yapay zeka ve gelişmiş otomasyon: Üretken yapay zeka ve otomasyon, pazarlamada devrim yaratıyor. Bu teknolojiler verileri, görüntüleri, sesleri ve metinleri bağımsız olarak üreterek iş dünyasına yeni ufuklar sunuyor. Müşteri deneyimini geliştirmek için kullanılan bu çözümler, gelişmiş sohbet robotları ve sanal asistanların yanı sıra ürün ve hizmetlerin müşterilerin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmasına da yol açabilir.


2. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik (UGC): Pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik aracılığıyla, kişi aktif bir iletişim konusu haline gelir: katkısı bir destek eylemini temsil eder, ürünlerden, hizmetlerden, makalelerden, haberlerden veya doğrudan bir markadan bütünüyle bahsederek mevcut bazı kanallardan yararlanır – sosyal, ancak ayrıca bu tür içerik veya yorumlara kapı açan resmi siteler veya bloglar. Bir markanın sponsor olduğu içeriklere göre daha ilgi çekici, ilgi çekici ve güvenilir oldukları için halk tarafından tercih edilmektedir. Şirketler 2024’te müşterilerini spontane içerik ve incelemeler oluşturmaya giderek daha fazla teşvik edecek.

3. İçerik ekonomisi: Her türlü içeriğin yaratılması etrafında dönen ekonomidir. Meta’nın, Avrupa Birliği’ndeki kullanıcılara ücret karşılığında Instagram ve Facebook’un reklamsız sürümlerini sunmasıyla, sosyal medya ortamında önemli bir değişiklik bekleniyor. Bu yenilik, ücretli seçeneği seçen kullanıcılar için reklam varlığını azaltarak dikkati daha kaliteli ve değerli içeriğe kaydırıyor. Kullanıcı tabanının önemli bir kısmının bu versiyonları benimsemesi, geleneksel reklamların görünürlüğünü önemli ölçüde azaltabilir. Sonuç olarak, hem kullanıcılar hem de içerik oluşturucular daha özgün, daha kaliteli materyallere odaklanmaya teşvik edilecek. Bu evrim, dijital pazarlama stratejileri için potansiyel bir oyun değiştiriciyi temsil ediyor ve işletmeleri ve içerik oluşturucuları, kitlelere daha doğrudan ve etkili yollarla ulaşma yaklaşımlarını yeniden keşfetmeye itiyor.”

4. Influencer pazarlama: Meta’nın yeni reklamsız seçenekleriyle, geleneksel reklamlar yoluyla belirli kullanıcı kesimlerine ulaşma olanağı azaltılıyor. Bunu telafi etmek için etkileyici pazarlamayı genel stratejilerinize entegre etmek çok önemli hale geliyor. Bu yaklaşım, şirketlerin kendi nişleriyle eşleşen kitlelerle doğrudan bağlantı kurmasına olanak tanır ve etkileyicilerin takipçileriyle olan yakınlığından ve etkileşiminden yararlanır.