Kurumsal refah, işte 2023 için 5 makro trend

abastard

New member
Bugün, özellikle pandemiden sonra meydana gelen çok sayıda değişikliğin canlandırdığı bir senaryoda kurumsal refah gerçek bir zorunluluk haline geliyor: bu değişiklikler, yeniden tasarlanmış önceliklere sahip ve çalışanlar açısından yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Refah kavramı, dolayısıyla çalışma kavramı, durağan bir kavram değil, aynı zamanda ülkenin yapıları açısından da evrimsel bir kavramdır: Refahın uygulandığı birçok yol vardır ve bu, şirketin kendisi için yararlı bir kârın anahtarıdır. Edenred Italia tarafından 2022 refah gözlemevi tarafından yapılan bir araştırma, refah harcamalarının %47,8’inin eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri ve aile üyeleri için olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, refahın ilk biçimi dinlemekten, işverenlerin çalışanların ihtiyaçlarına yanıt vermesinden başlar: dengenin iyileştirilmesi ve özel hayat ile çalışma hayatı arasındaki güçlü sinerji, çalışanların kendileri üzerinde ölçülmesi gereken şirket stratejilerinde cevaplar bulur.

Refah o halde çeşitli yönlerle ilgilidir: verimlilik, kurumsal ortam ve daha fazla katılım açısından işletmeler için iyidir ve aynı zamanda büyüme perspektifinden ülkenin kendisine fayda sağlar. Ayrıca, yetenekleri çekmeye yönelik ve dolayısıyla çalışanların elde tutulmasının göstergesi olan bir sosyal yardım planının benimsenmesi de büyük çaplı istifaları azaltır. “Kurumsal refah, yalnızca ürün ve hizmetlerle sınırlı değildir, aynı zamanda işçi ve bazı durumlarda aile üyeleri için bir dizi sağlık ve refah faaliyetine dönüşürken, aynı zamanda güçlü sosyal gücü sayesinde kendisini bölge ile ilişkilendirir” beyan eder. Luca Furfaro, refah uzmanı ve Furfaro stüdyosunun sahibi. “Refah, insanların alışkanlıklarındaki değişikliklere bağlı olarak doğal olarak gelişir ve tüm bunları yeterince tercüme etmek her zaman kolay değildir” diye devam ediyor.


Yenilikçi start-up’ların ve uluslararası bir mesleğe sahip şirketlerin personel yönetiminde uzmanlaşan Studio Furfaro (www.studiofurfaro.it), stüdyonun kendisi ve kurucusu tarafından benimsenen refah önlemleri nedeniyle Refah Endeksi pmi’de dört yıl üst üste ödül aldı. Konuyla ilgili bazı metinlerin yazarı ve uzmanı Luca Furfaro, bu değişen senaryoda 2023’teki makro refah eğilimlerini analiz etti.

İşte 2023 için kurumsal refahın makro eğilimleri. ve telefon hizmetleri kurumsal. Bu faydalar, somut ve kolayca erişilebilir oldukları için genellikle en popüler olanlardır.

Ve gittikçe daha fazla sayıda şirket, işyerinde kar amacı gütmeyen gönüllülük faaliyetlerini teşvik ediyor ve organize ediyor, bu da genellikle yeni bilgiler öğrenme ve dahil olma ve kurumsal ortamı iyileştirme fırsatı sunuyor. Kurumsal gönüllülüğün iki önemli yönü vardır: bir yandan kendisini şirketin imajını da yansıtan sosyal etkiye sahip güçlü bir jest olarak tanımlayarak kurumsal sosyal sorumlulukla bağlantılıdır; diğer yandan, kolektif doğasından faydalanmanın ve aynı zamanda kendisini daha sürdürülebilir bir ekip oluşturma biçimi olarak sunmanın çifte değerine sahiptir.


Daha sonra refah, bir şirketin bulunduğu bölgeye yönelik sürdürülebilirlikle birleştirilir: kurumsal sosyal sorumluluktan bahsettiğimizde, ekonomik, sosyal ve çevresel hedefler arasında nasıl bir birlik bulacağını bilen bir şirket refah politikasının benimsenmesine atıfta bulunuruz. şirkete sosyal bir misyon da atfetme niyeti. Son aylarda bu konuda çok konuşuldu, ancak kökleri İtalyan ekonomik patlama yıllarına dayanan bir uygulama. Bir örnek vermek gerekirse, Olivetti, refah kelimesinin olmadığı bir dönemde, çalışanlar ve aileleri için kütüphaneler ve hizmetler yaratmış, çalışan mutluluğunu merkeze almış ve tüm bunları yerele de akıtmıştı.

Sosyal sorumluluk başlığı altında yer alan bir diğer refah anlayışı ise, şirketin çalışanlarına farklı konularda sunduğu eğitim planları ile sürekli eğitim ve gelişim sağlayarak çalışma hayatını iyileştirme rolü üstlenmektedir. Ulusal Toplu İş Sözleşmeleri genellikle şirketlerden bu tür eğitim kursları vermelerini ister ve bu nedenle eğitim planları düzenlemenin bir yolunu bulması veya kurslara kayıt veya malzeme satın almak için kuponlar sağlaması gerekenler şirketlerdir. Bununla birlikte, çalışanlarının refahını gerçekten önemseyen bir şirket, çalışanların sosyal becerilerini geliştirmek ve şirket için gerekli becerilere sahip kalifiye personel havuzu oluşturmak için eğitim faaliyetlerini de teşvik etmeli ve böylece uyumsuzluğun önüne geçmeye çalışmalıdır. iş arzı ve talebi arasındaki Bunlar arasında, istihdam ilişkisi öncesinde, sırasında ve sonunda eğitim veren bir şirket olan Loccioni örneğini sayabiliriz.

Ve refahın yeni sınırlarından biri de kesinlikle zihinsel ve fiziksel sağlık: Bu geçen yılın bir yeniliği değil çünkü uzun süredir işyerinde terapi konuşuluyor ama pandemi buna önemli bir ivme kazandırdı. günümüzde öncelikli hale gelen konu. Giderek daha fazla şirket, psikolog figürünü şirkete dahil etti veya çalışanların kullanımına özel platformlar sunuyor. Benzer şekilde, fiziksel sağlık da önemlidir ve ziyaretler veya yıllık kontroller veya ek sağlık hizmetleri için indirimlerin benimsenmesi anlamına gelir. Furfaro, “Örneğin, çalışmamız, çalışanlarımızın ihtiyaçlarına, ofis işi nedeniyle de postüral sorunları iyileştirmeyle ilgilenen bir masör sağladı”, diye bitiriyor Furfaro.