Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü

Fergus

New member
ABD’nin Montana eyaletinde görülen ve ülkeyi alarma geçiren ‘Çin casus balonu’ bugün dünyada bir numaralı gündem unsuru oldu. Biden’ın ‘vur’ buyruğu verdiği ve F-22 savaş uçaklarının havalandığı balon iki ülke içindeki tansiyonu tırmandırırken, Çin Dışişleri Bakanlığı, balonun “meteorolojik araştırmalar için kullanılan sivil bir araç” olduğu açıklamasını yaptı. Pekin, balonun ABD hava alanına “rüzgârla sürüklenerek, yanlışlıkla” girdiğini ve bu ihlalden ötürü “üzüntü” duyduklarını bildirdi.

BLİNKEN’İN GEZİSİ İPTAL EDİLDİ

Ancak Çin’den gelen açıklama tansiyonun düşmesi için kâfi olmadı.Son olay, Pekin ile Washington içinde aslına bakarsanız gergin olan ilgileri daha da yıprattı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu hafta sonu Pekin’e yapması beklenen birinci ziyareti yaşanan gelişme üzerine iptal edildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Blinken’ın telefon görüşmesinde Çinli üst seviye yetkili Wang Yi ‘ye yaşananların “sorumsuzca olduğunu, ABD’nin egemenliği ve memleketler arası hukukun ihlali olduğunu, ayrıyeten ziyaretin gayesine ziyan verdiğini” söylemiş olduği açıklandı.

BİR BALON DAHA

Tüm bu tansiyonun ortasında Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder Çin’e ilişkin öteki bir istihbarat balonu daha bulunduğunu ve kelam konusu balonun Latin Amerika’dan geçmekte olduğunu tabir etti. Ryder, “Latin Amerika’dan geçmekte olan balona dair raporları alıyoruz. Bunun öbür bir Çin gözetleme balonu olduğunu değerlendiriyoruz” sözlerini kullandı. Ryder, balonun Latin Amerika üzerinde tam olarak nerede olduğuna dair ayrıntı vermedi.


niçin VURULMUYOR?

Çin- ABD münasebetleri, ticari rekabetin yanı sıra Pekin’in Tayvan ve Güney Çin Denizi’nde artan askeri faaliyetleri yüzünden gergin. Peş peşe ortaya çıkan ‘casus balonlar’ tansiyonu doruğa çıkarırken, ABD medyası bugün ‘balonlar niye vurulmuyor?’ sorusunun yanıtını aradı. Insider’a konuşan eski bir donanma pilotu balonun vurulmasının düşünüldüğü kadar kolay olmadığını belirtti. Brynn Tannehill isimli pilot, yüksek irtifalı balonu savaş uçaklarıyla çatışmaya sokmanın ‘oldukça zor’ olduğunu, balonu yerde vurmanın ise mevt ve faydalanma riski taşdığını söylemiş oldu. ABD semalarında görülen balonların 100.000 feetin üzerine çıkabildiğine dikkat çeken Tannehill’e nazaran ABD havasavar silah sistemlerinin birden fazla, bu kadar yüksekteki gayeleri ortadan kaldırmak için tasarlanmadı. Pentagon da dün yaptığı açıklamada balonu düşürmeyi düşündüklerini, lakin balonun uçuşu ya da düşmesi sırasında güvenlik risklerine yol açabileceği tasası ile vazgeçtiklerini vurgulamıştı.aa