“Piazza del Popolo’da Uil ve CGIL’e hayır demek adil değil”

abastard

New member
“Bugün Roma’da Piazza del Popolo’da, Pierpaolo Bombardieri’nin Uil’si ve CGIL ile bize adil olmayan, ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermeyen, ekonomik büyümeye nefes aldırmayan, bütçe kanununa karşı gösteri yaptık. platformlarımız tarafından yerleştirilen noktalardan herhangi birine cevap verin. Böylece Uiltec’in genel sekreteri Daniela Piras, Adnkronos/Labitalia ile birlikte Uil ve CGIL’in bugünkü grevine katıldı.

“İtalya genelinde önümüzdeki haftalarda devam edecek olan bu büyük seferberlik için seçilen 58 meydandan biri” diye açıkladı.

Piras’a göre “Enerji geçişi artık sürekli olarak sendika gündeminin merkezinde yer alıyor ve bu bizim için temel bir hedef. Yalnızca tek bir tutum olabilir: Yeşil Anlaşma’dan ve tüm boyutlarıyla geçişten yanayız.” ancak bunun yanı sıra Sosyal Anlaşmaya da azami dikkat gösterilmesi, dolayısıyla istihdama ilişkin sonuçların da dikkate alınması gerekmektedir”.

Piras, “Avrupa Birliği tarafından belirlenen hedeflere ulaşmak için kesinlikle çalışmalıyız” diye açıkladı, ancak aynı zamanda sabit noktalarımız da olmalı. Bizim için enerji geçişi aynı zamanda, daha önce belirlenen iddialı hedeflere ulaşmak için gaz olan bir vektörün kullanılması anlamına da geliyor Gaz her şeyden önce ülkemizde enerji bağımsızlığına sahip olma ihtimalini temsil ediyor” diye ekledi.

Piras’a göre bu yolun merkezinde “yenilenebilir enerjiler yer alıyor; ancak bunlar hâlâ dağıtım ağlarının güçlendirilmesi gibi ele alınması gereken kritik sorunlarla karşı karşıya; bugün ülkemizde hâlâ enerji sektörünün ikinci unsuru olan petrolün rolü”. Enerji arzını da unutmamak lazım.” Piras’a göre, “Nihai hedefimiz yenilenebilir enerjiler yoluyla yeşil hidrojen üretmek olacak. Ancak bu noktaya gelmek için metana ihtiyaç duyulacak mavi hidrojen üretiminden ve dolayısıyla gazın öneminden uzaklaşmamız gerekecek.” açıkladı.

Paketlemeye ilişkin yeni AB mevzuatı konusunda Piras net bir görüşe sahip. “Bu mevzuatın özellikle ülkemiz açısından kısmen kötüleştiğine inanıyoruz. Geri dönüşüm, dolayısıyla döngüsel ekonomi açısından bakıldığında, özellikle ambalajla ilgili sektörlere çok fazla yatırım yapan bir ülke. Öyle olduğuna inanıyoruz. İstihdam sonuçlarını ve geçmişte yapılan yatırımların boşa gitme riskini dikkate almayın. Milletvekillerimizin, hükmün diğerlerinden daha çok ülkemiz açısından yaratacağı sonuçları dikkate alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

22 Kasım’da Avrupa Parlamentosu, 24 Ekim’de çevre komisyonu tarafından onaylanan Yönetmelik teklifine ilişkin nihai tutumu oylayacak. Ve İtalyan sendikaları Filctem Cgil, Femca Cisl ve Uiltec Uil’in konumu üniter bir belgede vurgulandı. “Sürdürülebilir bir endüstriye yönelik olarak aradığımız yaklaşımla karşılaştırıldığında bu, sınırlayıcı bir düzenlemedir” diye açıklıyor Piras.

Dolayısıyla sendikanın talebi açıktır. “Bu öneriyi değerlendirecek olan AP milletvekillerimizden, ülkeden ülkeye farklılık gösteren özellikleri ve stratejileri ama her şeyden önce İtalya’da yapılanları dikkate almalarını rica ediyoruz. Tekrar ediyoruz, bu mevzuat özellikle kötüleşiyor” Ülkemiz açısından son yıllarda yapılan istihdam ve yatırımlar risk altında” diye konuştu.