Servet muhafaza rotası: Çin’in ultra zenginleri Singapur’a kaçıyor

Fergus

New member
Fransız haber ajansı AFP, Çin’deki ultra güçlü ailelerin servetlerini Beijing idaresinden koruyabilmek için Singapur’a kaçtığını yazdı. Haberde, Singapur’a yerleşen varlıklı ailelerin Rolls Royce ve Bentley üzere lüks araçlar sürdüğü ve seçkinci golf kulüplerinde vakit geçirdiği söz edildi.

‘Tam bir delilik’

Yabancılardan yıllık 670 bin dolar üyelik fiyatı talep eden Sentosa Golf Club’ın müdürü Benny Teo, kulübe gelenlerin birçoklarının özel modacıların kıyafetlerini giyen Çinli gençler olduğunu söylemiş oldu.

Yabancı ülkelere taşınma süreçleriyle ilgili hizmetler sağlayan AIMS firmasının CEO’su Pearce Cheng de “Nasıl para harcadıklarını hayal edemezsiniz. Tam bir delilik” dedi.

Cheng, müşterilerinden birinin davetiyle katıldığı bir partide, konuklara yaklaşık 800 bin dolar pahasındaki Yamazaki 55 viskilerinden ikram edildiğini söylemiş oldu.

Independent Türkçe’de yer alan habere bakılırsa AFP’ye konuşan ve kimliğini açıklamayan Çinli bir muhasebeciyse, “Singapur’a taşınmak, aile servetinin inançta olmasını ve birkaç kuşak boyunca devam etmesini sağlamak manasına geliyor” tabirlerini kullandı.

Singapur’a taşınan zenginlerin varlıklarını yönetmek için kurduğu “aile ofislerinin” sayısıysa resmi sayılara nazaran 2021’de 700’e yükseldi. Bu sayı, 2020’de 400 civarındaydı.

Ülkenin önde gelen hukuk şirketlerinden Dentons Rodyk’in yöneticilerinden Loh Kia Meng, yıl sonunda bu sayının 1500’e çıkabileceğini belirterek, “Yeni açılan her iki aile ofisinden biri Çin’den gelenler tarafınca kurulmuş olacak” dedi.

Singapur’daki CIMB Private Banking’den Song Seng Wun ise ülkenin ultra zenginlerin iş yapabilmesi için “oldukça kullanışlı bir tarafız bölge” sağladığını savundu.

Haberde, ülkedeki vergi oranlarının nispeten düşük olduğuna ve nüfusun çoğunluğunu Çin kökenli şahısların oluşturduğuna da dikkat çekildi. Ayrıyeten Singapur’un Çin’le kuvvetli ticari bağlara sahip olduğu üzere ABD’yle ilgilerini de uygun tuttuğu vurgulandı.

Haberde, ünlü e-ticaret sitesi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma‘nın finans şirketi Ant Group’un halka arzının, Beijing idaresi tarafınca 2020’de engellendiği de hatırlatıldı. Bunun kararında Ma, yaklaşık 25 milyar dolar ziyana uğramıştı. Kelam konusu atağın, Ma’nın Çin Devlet Lideri Şi Cinping idaresini eleştirmesinin akabinde geldiği de öne sürülmüştü.

Ayrıca Alibaba’ya tekelleşerek rekabet kanunlarına uymadığı nedeni öne sürülerek 2021’de 2,8 milyar dolar para cezası da kesilmişti.