Şili’de orman yangınlarında 22 kişi öldü

Fergus

New member
Şili’nin orta ve güney bölümlerinde tesirli olan orman yangınlarında hayatını yitirenlerin sayısı 22’ye yükseldi. Şili İçişleri Bakanı Carolina Toha, yaptığı açıklamada, meyyit sayısının daima değiştiğini belirterek, “Şu anda hayatını kaybeden 22 kişi için epey güç bir durum, acı bir bilançoyla karşı karşıyayız” sözünü kullandı.

Yerel basında çıkan haberlerde, hastanelerde tedavisi süren 16 kişinin durumunun kritik olduğu bildirildi. Şiddetli yangınlardan en epey Nuble, Biobio ve La Araucania bölgelerinin etkilendiği kaydedildi.

Ulusal Acil Durum ilan edilen bölgelerde, karadan ve havadan ağır müdahalelere karşın yangınların devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Şili Tarım Bakanı Esteban Valenzuela, yaptığı açıklamada, orman yangınlarına müdahale etmekle vazifeli bir yangın söndürme helikopterinin düştüğünü bildirdi.

45 bin hektardan fazla alan kül oldu

La Araucania, Biobio ve Nuble’de 50’den çok orman yangınının sürdüğü ve şu ana kadar 45 bini aşkın hektar alanın kül olduğu kaydedildi. Yangının yerleşim alanlarını tehdit etmesi niçiniyle binlerce kişi tahliye edilirken, yüzden çok meskenin ise büsbütün yandığı aktarıldı.

Ülkenin orta ve güney kesitinde devam eden şiddetli yangınlarda ordu mensuplarının da söndürme çalışmalarına dayanak verdiği açıklandı. Ağır sıcak hava dalgasının tesirini gösterdiği güney bölgelerde hava sıcaklığı 40 derecelere çıktı.

Cumhurbaşkanı Gabriel Boric‘in Patagonya’daki tatilini iptal ederek felaketin yaşandığı bölgeye gideceği bildirilmişti. Boric, orta ve güney bölgelerinde acil durum ilan edildiğini açıklamıştı.

Türkiye’den orman yangınlarında hayatını kaybedenler için taziye mesajı
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Şili’deki orman yangınlarında fazlaca sayıda kişinin hayatını yitirmesi ve faydalanmasından büyük keder duyulduğu açıklandı. Şili halkına ve hükümetine taziye iletisi iletilen açıklamada, yangınlarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Şili’nin orta ve güney kısımlarında tesirli olan orman yangınlarında 22 kişi ölmüş, fazlaca sayıda kişi de yaralanmıştı.