Stefano Cuzzilla’nın kitabında işin geleceğinde toplumsal cinsiyet eşitliğini konu alan ‘She Leads’

abastard

New member
Cinsiyet, bölgesel ve kuşaksal olanla birlikte büyümek istiyorsa İtalya’nın iyileştirmesi gereken üç boşluktan biridir. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2022 Cinsiyet uçurumu raporuna göre ülkemiz, ekonomik katılım, eğitim düzeyi, sağlık ve siyasi güçlenme açısından cinsiyet eşitsizliği açısından 146 eyalet arasında hala 63. sırada yer almaktadır. Yine de özel ve kamusal hayatın her alanında kadın erkek eşitliği arasında köprü kurmak, GSYİH’da %12’lik bir büyüme sağlayacaktır.

Federmanager ve 4.Yönetici Stefano Cuzzilla ve avukat Andrea Catizone tarafından yazılan ‘O Liderlik Ediyor: İşin Geleceğinde Cinsiyet Eşitliği’ kitabı tam da olası bir devrimin yılı olan bu 2023’te şekilleniyor. kişisel haklar ve ayrımcılık ve gazeteci Silvia Pagliuca tarafından.

İkili bir Confindustria-Federmanager derneği olan 4.Manager tarafından desteklenen cilt, daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir şirket kültürünü yaymak için mevcut zayıflıkları ortaya koyarak ve olası iyileştirme yollarını vurgulayarak cinsiyetler arası uçurumun nedenlerini araştırıyor.

“Dengeli ve istikrarlı istihdam ilişkilerinin oluşturulmasını teşvik ederek kadın istihdamını teşvik etmek, ülkemiz için aciliyeti ve daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için başlangıç noktasını temsil ediyor. Kadın ve erkek arasındaki eşitliğin mümkün olduğunun altını çiziyor ve kötü şöhretli ‘cam tavanı’ kırma amaçlı müdahaleler için 3 milyar avronun üzerinde kaynak ayıran Pnrr’nin ortaya koyduğu zorluklardan biri de bu. Zorunlu bir yön değişikliği, ayrıca başka bir önemli önlemle de destekleniyor: şirketlerin iş dünyasında ve sosyal yaşamda cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırmayı somut bir şekilde üstlendiği, büyüme, kapsayıcılık ve yenilikçilik açısından kazanç sağlayan toplumsal cinsiyet eşitliği sertifikası. Bugün iş dünyası ve yöneticiler değişime hazır ve olgun” dedi.

“Cinsiyet farkı, kadın istihdam oranının %50,8 ile Avrupa’nın en düşükleri arasında olduğu, mezun olduktan 5 yıl sonra kadınların erkek meslektaşlarından %20 daha az kazandığı, anne olmanın kariyer başarısına engel olduğu bir ülkede yaşamak anlamına gelir. . 25 ile 49 yaşları arasındaki istihdam yüzdesinin çocuğu olmayan kadınlar için %72’den 6 yaşından küçük çocuğu olan kadınlar için %53’e çıktığını açıklıyor. Ve tabii ki gelir açısından da bir etkisi var: yıllık brüt çalışan annelerin maaşları, anne olmayan kadın işçilere göre 5 bin 700 avro daha düşük” dedi.

“Bu – diyor – etkileri yalnızca kadınları etkileyen çocuk cezası. Bu nedenle, kadınların cam tavanı aşmasını gerçekten istiyorsak, profesyonel gelişimin ilk adımından itibaren çalışmak acildir. İşin geleceği hakkında konuştuğumuzda cinsiyet eşitliği artık bir seçenek değil”.