Türk Hava Yolları’nın piyasa pahası Lufthansa’yı aştı

Yahya

New member
Türk Hava Yolları’nın (THY) piyasa bedeli toplamda 191,3 milyar TL’ye (cari kurla 9,78 milyar avro) ulaşarak Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın piyasa pahasını aştı.Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi THY’nin piyasa pahası, Almanya’nın bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Lufthansa’nın piyasa pahasının üstüne çıktı.

Borsa İstanbul’da süreç nazarann THY’nin piyasa kıymeti, dün pay senedi fiyatının yüzde 8 artarak 138,60 liraya çıkmasıyla 191,3 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin 31 Aralık 2021’de 20,02 TL olan pay fiyatı, yılbaşından bu yana rekor üzerine rekor kırarak yüzde 592,3 arttı.

bu biçimdece cari kurla (19,56 lira) 9,78 milyar avroya ulaşan THY’nin toplam piyasa kıymeti, Alman bayrak taşıyıcı hava yolu Lufthansa’nın 9,28 milyar euro olan piyasa bedelini geride bıraktı.

THY’nin pay fiyatı ayrıyeten dün 141 TL ile tarihi zirveyi gördü.

Lufthansa’nın pay fiyatı ise yılbaşından bu yana yüzde 25,7 artarak 6,18 avrodan 7,77 avroya çıktı.

Lufthansa Kümesi iflas etme noktasına gelmişti

THY, Kovid-19 salgınının olumsuz finansal şartlarını süratlice atlatıp global ölçekte yaptığı atılımlarla 2022’de karını fazlaca kuvvetli bir biçimde artırırken, Lufthansa’nın salgın daha sonrası toparlanması epeyce kolay olmadı.

Yılın 3. çeyreği prestijiyle THY’nin toplam gelirleri, 6,1 milyar dolar ile 2019’un tıpkı periyodundaki toplam gelirlerini yüzde 52 aşarken, kargo gelirleri, birebir devirde yüzde 110 artışla yaklaşık 880 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Son açıklanan finansal sonuçlara nazaran THY’nin 3 çeyrekteki net periyot karı ise 1,5 milyar dolar oldu.

Kovid-19 salgını, global havacılık bölümünü büyük bir krize girmesine sebep olurken, Eurowings, Swiss, Brussels ve Austrian Airlines’ın da sahibi olan Lufthansa Kümesi, kelam konusu salgın niçiniyle iflas etme noktasına gelmişti.

Başta Alman hükümeti olmak üzere İsviçre, Avusturya ve Belçika hükümetleri 2020’de 9 milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı. Şirket, bu kurtarma paketinin yalnızca bir kısmını kullanmak zorunda kalmıştı.

Salgında yolcu talebinin epeyce düşmesi niçiniyle, hava yolu şirketlerinin sermaye artırımı yoluyla fon toplaması zorlaşmıştı. Yolcu talebinin toparlanmasıyla Lufthansa Kümesi, kamu kurtarma paketinin bir kısmını geri ödemek için Ekim 2020’de 2,14 milyar avroluk sermaye artırımına gitmişti.patronlardunyasi.com