Turizm, sürdürülebilirlik ve inovasyon arasındaki yüksek aralık Ecoluxury Fuarı’nın merkezinde

abastard

New member
Günümüzde üst düzey turizmin yeni sınırları iki anahtar kelimeden geçiyor: sürdürülebilirlik ve yenilik. Seyahat Endüstrisinin mevcut durumuna ilişkin düşünceler ile gelecekteki yeni beklentiler arasında, giderek daha büyük ve daha zorlu bir pazara sahip olan tüm sektör operatörlerini kapsayan bir zorluk. Roma’da düzenlenen, Ecoluxury ve Viaggi dell’Elefante CEO’su Enrico Ducrot’un başkanlığını yaptığı, lüks ve sürdürülebilirlik dünyasını konu alan uluslararası fuarın altıncısı olan Ecoluxury Fair 2023 vesilesiyle Roma’da bunu konuşuyoruz. Palazzo Taverna’da. Roma etkinliğinin öne çıkanı, bugün girişimcilerin, profesyonellerin, seyahat uzmanlarının, üniversite profesörlerinin ve kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Turizm ve Sürdürülebilirlik Forumu’ydu.

Viaggi dell’Elefante CEO’su ve Ecoluxury Fair 2023’ün patronu Enrico Ducrot, çalışmaların açılışında “Sürekli gelişen laboratuvar konseptine göre iş fırsatlarını ve fikir alışverişini teşvik eden” zengin bir program olduğunu açıkladı. “Turizmin öncülerini, lüksün sürdürülebilirlik geçişi temasına nasıl katkıda bulunabileceği, bunun inovasyonla aynı yönde farkındalık ve sorumlulukla bir arada var olmasını sağlama konusunda düşünmeye davet ettik” diye ekledi. Sürdürülebilirlik ve inovasyondaki bu büyük devrimi kim finanse ediyor? “Ducrot’un belirttiği gibi, yakın zamana kadar sürdürülebilirlik dünyası, tüm sektörlerin ayrılmaz bir parçası olmasına rağmen ayrı kabul ediliyordu. Bugün büyük bir üst düzey otel, yalnızca kendi içinde mükemmel işleyen bir ekosistem olmakla kalmıyor, aynı zamanda tarım, zanaat ve çeşitli yerel faaliyetlerin sosyo-ekonomik kalkınması başta olmak üzere çevredeki toplumun finansmanına da katkıda bulunuyor ve dolayısıyla sonuç olarak, bölgenin kimliği”.

Moderatörlüğünü turizm köşe yazarı gazeteci Roberto Gentile’nin yaptığı Forumun merkezinde, dijital detoks ve zihinsel sağlık, bisiklet turizmi ve sürdürülebilir hareketlilik, akıllı hareketlilik ve erişilebilir turizm gibi büyük ilgi gören konuların yanı sıra, turizmin sosyo-ekonomik faydaları da yer alıyor. üst düzey kültür turizmi, sürdürülebilir sertifikaların önemi ve turizm pazarında kültür ve etiğin rolü. Toplantının açılışında dikkatler, üst üste dördüncü kez, belediye alanında düzenlenen konferans ve fuar sayısında İtalya’nın ilk şehri olduğunu onaylayan Roma üzerinde olacak.


“Lüks turizm, sorumlu ve yenilikçi bir çevre vizyonuyla birleştiğinde, şehrimizin kalkınması için temel bir segmenti temsil ediyor. Hızla genişleyen bir sektör. Büyük uluslararası otel markaları, konseyimizle olan sürekli diyalogları sayesinde kararlı bir şekilde şehrimize odaklandı ve Başkent’in gelecek beklentilerine dair yenilenmiş bir güven ortamı yarattı. Aslında pek çok yapı kapılarını açtı ve bugün ile 2024 yılları arasında 5 yıldızlı ve 5 yıldızlı lüks sektörde, üst düzey yapı eksikliğini kapatan hızlı bir artış göreceğiz. Bu şehri yönetmeye başladığımızda Roma, Milano’daki ekstra lüks yatakların üçte birine sahipti. Üç yıl sonra Milan’a kıyasla yüzde 30 daha fazla, 5 yıl sonra ise iki katına ulaşacağız. Belirli bir talebe cevap vermenin yanı sıra, büyük ekonomik ve istihdam faydaları yaratan ve şehrin imajını iyileştiren bir büyüme”, dedi Roma Capitale’nin turizm, önemli etkinlikler, spor ve modadan sorumlu meclis üyesi Alessandro Onorato.

Başkent, sözde toplantı endüstrisinde giderek daha merkezi bir rol oynuyor ve kendisini 14. sıraya konumlandırıyor (son yıllara göre 4 sıra yükselerek): En son Icca (Uluslararası Kongre ve Kongre Birliği) sıralamasında dünyanın ilk 20’sinde ve İtalya’da lider Uluslararası etkinlik ve konferanslara ev sahipliği yapan ülkeler arasında dünyada ilk 3’e girmek (2021’e kıyasla +2 sıra).

Ana Avrupa ve Amerika pazarlarından gelen Roma ve Lazio Kongre Bürosu başkanı Onorio Rebecchini, “Ecoluxury Fuarı’na verdiğimiz desteği yenilemekten, yabancı alıcıların katılımı yoluyla fuarın büyümesini ve gelişmesini teşvik etmekten gurur duyuyoruz” yorumunu yaptı. kurumlarla. Ecoluxury Fuarı, lüks segmentteki uluslararası profesyonellerle yerel operatörler için ağ ve iş fırsatları yaratmayı amaçlayan bir ticaret fuarı olmasının yanı sıra, seyahat deneyiminin sürdürülebilirliği ile ilgili konularda eğitim ve derinlemesine analiz fırsatı da sunuyor. üst düzey turistlerin ihtiyaçları arasında giderek daha öncelikli bir varlık haline geliyor”.


Öte yandan İtalya, yabancı ziyaretçilerin %20’si ile seçkin ve lüks bir destinasyon olarak kendini kanıtlıyor. Bu aslında Unioncamere’nin Isnart’ın teknik desteğiyle gerçekleştirdiği Enit çalışmasının ortaya çıkardığı en önemli verilerden biri. Yabancı turistlerin %20’sinden fazlası, ülkemizi ayrıcalıklılığın ‘cazibesi’ ile ilişkilendiren, İtalyan yaşam tarzının açıkça cezbeden destinasyonlarımızı seçmektedir.

“Üst düzey sektör, sürdürülebilirliğe giderek daha fazla dikkat çekiyor. Bu nedenle lüks segmentler, düşük etkili turizme yönelik iyi uygulamalara daha fazla yönelmektedir. Yüksek harcama yapan turistleri ağırlamak sadece turizm sektörünü zenginleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda yerel faaliyetleri de destekleyerek ülkenin sanatsal ve kültürel mirasını koruyor. Böylece İtalya’nın zamansız güzelliği, hem ziyaretçilere hem de ülkeye fayda sağlayan bir birliktelik içinde lüks ve özgünlüğü birleştiren sürdürülebilir bir kaynak haline geliyor. Yüksek harcama yapan turizm, İtalyan ekonomisi için çok önemli bir unsuru temsil ediyor ve finansal büyümeye ve uluslararası prestije önemli ölçüde katkıda bulunuyor. İtalya, zengin tarihi, kültürü ve doğal güzelliğiyle, zarafet ve ayrıcalık arayan turistlere eşsiz bir deneyim sunuyor” dedi Enit başkanı ve CEO’su Ivana Jelinic.

Ama sadece İtalya değil. Avrupa’da turizm sektörü, 2022’de kesilen 800 milyar avroluk faturayla toplam ihracatın değerinin yüzde 10’unu temsil ediyor ve Avrupa Birliği’nin GSYİH’sının yüzde 4’ünü oluşturuyor. Eccia (Avrupa Kültürel ve Yaratıcı Endüstriler İttifakı) tarafından gerçekleştirilen Üst Düzey Turizm araştırmasının sunduğu veriler aynı zamanda üst düzey turizmin toplam konaklama tesislerinin %2’sini temsil ettiğini, Avrupa turist cirosunun %22’sini oluşturduğunu ve %22’sine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Konaklama harcamalarının yüzde 33’ünü kültür, eğlence ve alışveriş harcamaları oluşturuyor. Bir kalite, ama her şeyden önce, özellikle lüks sektörde, yeterince sertifikalandırılmış yüksek standartlarla desteklenmesi gereken bir ayrıcalık.


Dünyada oyuncuların kullanabileceği yaklaşık 140 Ecolabel olduğu tahmin ediliyor ancak otellerin yalnızca %6,2’si yeşil sertifikaya sahip olabiliyor. Bunlar arasında, başlıca Avrupa ticari birliklerinin de üyesi olduğu, seyahat ve turizm alanında sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeyi amaçlayan bir kuruluş olan Travelife kesinlikle öne çıkmaktadır (İtalya’nın ortağı, İtalya seyahat ve turizm iş dünyası birlikleri Federasyonu Fiavet’tir). Confcommercio’ya rapor verir). “Sürdürülebilir turizm, çevreye ve insanlara saygı duyan, kesinlikle yerel topluluklar olarak anlaşılan, aynı zamanda müşteriler, işbirlikçiler ve tedarikçiler olarak da anlaşılan bir dünya vizyonunu göstermektedir: bu nedenle tüm turizm türlerine uygulanabilen ve uygulanması gereken bir yönetim yöntemidir.” Travelife’ın turizm sürdürülebilirlik uzmanı, koçu ve denetçisi Livia Muto Nardone’un altını çizdi.

“Bu bakış açısına göre Travelife sertifikasyon yolu hiçbir zaman bir varış noktası değildir; ancak – uyardı – iyi sürdürülebilirlik uygulamalarına ilişkin sürekli eğitimin başlangıcıdır ve bu da gelecekte karşılaşacağımız zorlukların farkında olarak seçimlere daha fazla ivme kazandırır. 2026’dan itibaren sadece borsada işlem gören KOBİ’ler için zorunlu olacak, Sürdürülebilirlik Raporu giderek daha fazla talep gören bir belge haline gelecek ve bu konularda hazırlık yapmaya başlayanlar mutlaka avantajlı durumda olacak. Pazar ve sertifikalar, kendilerini yeşil aklamalardan ayırmak için etkili bir araçtır. Eurobarometer 2021 araştırmasına göre sertifikalı operatörleri tercih eden Avrupalı tüketicilerin %48’i için bir garantidir ve onları diğerleri arasında kabul etmektedir.”

Travelife sertifikaları arasında, turistik tesisler tarafından en çok aranan sertifika kesinlikle ‘altın’ sertifikadır: organizasyonlara yönelik süreç, Travel Life’a ilk üyeliği ve ardından her iki yılda bir kontrol edilmesi gereken 100’den fazla parametreye uygunluğun sertifikasyonunu içerir. tekrar sertifikalandı. Bu süreç, bu yılın Haziran ayında Exoluxury markalarını (Ecoluxury Retreats of the World, Ecoluxury Travel ve Ecoluxury Fair) sertifikalandırmak için Travelife ortağı olan tur operatörü ‘Viaggi dell’Elefante’ tarafından İtalya’da başarıyla yürütülüyor.


Forum sırasında ele alınan konular arasında giderek büyüyen bir trend olan ‘dijital detoks’ da vardı: Günümüzün hiper bağlantı dünyasında gerçek lüks ‘çevrimdışı’ olmaksa, turizm sektörü de giderek daha uyumlu hale geliyor bu talep doğrultusunda teknolojiden arınmış, kendisiyle ve çevresiyle yeniden bağ kuracak mekan ve zamanlara uygun öneriler sunmak. Giderek daha fazla insan, hayatta ve tatilde öncelikler listesinin başına ‘zihinsel sağlığı’ koyuyor: 2020’de sağlıklı yaşam pazarının değeri 720 milyar dolardı, 2025’te ise 1,3 trilyonun üzerinde bir değer bekleniyor (Fitt data Insider) ) ve önümüzdeki birkaç yılın en trend gezileri %44 manevi konaklama, %36 deneysel refah, %40 sessizlik ritüelleri olacak. “Gerçeklikten çok sanal ortama giderek daha fazla bağlanıyoruz. Forum sırasında pazarlama ve dijital refah profesörü ve yazarı Alessio Carciofi, dış girdilerden bir mola anlamına gelen ‘iç gözlem anları’nın giderek daha gerekli hale geldiğinin altını çizdi.

“Bu bir lüks değil, gerçek bir ihtiyaç” diye devam etti ve zihinsel sağlığın tatilde de yoga, tai chi, meditasyon gibi ‘yenileyici’ aktivitelerin yanı sıra resim ve küçük el sanatları yoluyla nasıl geliştirilebileceğini açıkladı. Bizi dijital yorgunluktan arındırmak için küçük ‘fiziksel’ çabalar. Üst düzey turizm sektöründe yenilik ve sürdürülebilirlik, bisiklet turizmi ve bisiklet ekonomisi gibi akıllı hareketlilik alanında buluşuyor; örneğin “500 milyar değerinde olan ve aynı zamanda lüks ve moda olan” bir segment: İtalya’nın muazzam bir potansiyeli var. Bikeconomy Gözlemevi’nin başkanı ve yaratıcısı Gianluca Santilli’nin hatırladığı gibi, potansiyel ancak bunlardan yeterince yararlanabilmek için henüz yeterli farkındalık yok”. Enrico Ducrot şu sonuca varmıştır: “Geleneksel lüks, sürdürülebilirlik konusunda hareketsiz kalırsa, üst düzey pazardan çıkma riskiyle karşı karşıya kalır. Ecoluxury modeli, üst düzey turizmin nasıl bir laboratuvar ve karmaşık ve maliyetli ekonominin ana finansörü olarak kullanılabileceğini gösteriyor.” tam sürdürülebilirliğe geçiş. Piyasanın gerektirdiği, kurumların ve arzın artık hafife alamayacağı önemli bir katkı” dedi.

Etkinlik sırasında Enrico Ducrot, Skal Roma ve Membre d’Honneur Skal International’ın eski başkanı Antonio Percario’dan, “yerel değerleri koruyarak yüksek kaliteli turizm ürünleri yaratmaya olan büyük bağlılığından dolayı skal Avrupa’dan Sürdürülebilir Turizm Kalite Ödülü”nü aldı. kültür ve yaşam tarzları, adil ekonomik koşullar sunmak ve destinasyonların sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak”. Ecoluxury fuarı, Lazio Bölgesi tarafından tanınan etkinlikler listesine kayıtlıdır, Roma Capitale’nin himayesine sahiptir ve Roma ve Lazio Kongre Bürosu’nun desteğinden yararlanmaktadır. Etkinliğin sponsoru Tourism Ireland’dır.