Ukrayna: Herson’daki atakta Rusya yanlısı eski milletvekili öldü

Fergus

New member
Yerel yetkili Kirill Stremousov, roket akınında hayatını kaybedenlerden birinin Rusya yanlısı eski Ukrayna milletvekili Oleksiy Zhuravko bulunduğunu belirtti.

Stremousov, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Play Hotel’e mahalli saatle 5:30’da roket saldırısı düzenlediğini tez etti. Kiev tezleri yanıtlamadı.

Otel, Ukrayna’nın güneyinde, Rusya işgali altındaki Herson’un merkezinde bulunuyor.

İşgal altındaki dört bölgede ‘referandum’

Herson’un da ortalarında bulunduğu ve Rusya işgali altındaki Ukrayna toprağı dört bölgede, 23-27 Eylül tarihleri içinde bu bölgelerin Rusya’ya iştirakiyle ilgili referandum yapılıyor.

Referandum yapılan başka 3 bölge Luhansk, Donetsk ve Zaporijya.

Referandum Batı ve Ukrayna tarafınca “gayrimeşru ve düzmece” olarak kabul ediliyor. Bölgeden gelen imajlarda, kurulan sandıkların başında silahlı askerler görülüyor.

Referandumların memleketler arası tanınırlığı olmayan bir ilhakla sonlanması durumu, Rusya’nın bu bölgeler üzerinde hak sav etmesine ve savaşın uzaması kararına evrilebilir.

Kiev, referandumların bir şeyi değiştirmeyeceğini, kuvvetlerinin bu bölgeleri geri almak için ilerlemeye devam edeceğini açıklıyor.

bakılırsavlilerin mahallî halka, “Rusya’ya federal bir öge olarak katılmayı destekliyor musunuz?” diye soruluyor.

Luhansk ve Donetsk’te bu soru sırf Rusça, öbür iki bölgede Ukraynaca da soruluyor.

Herson, Şubat ayında başlayan Rusya işgalinde Rus güçlerin denetimine geçen birinci kentlerdendi.