Ukrayna’nın uçak talebi… ABD fikir değiştirecek mi?

Fergus

New member
Geçtiğimiz yıl 24 Şubat’ta başlayan savaşta bilhassa Almanya tarafınca bir tabu üzere yaklaşılan silah yardımında yeni perde açıldı. Evvel HIMARS oldukcalu roketatar sistemi, akabinde PATRIOT hava savunma füzeleri, son olarak da Leopard 2 ve Abrams ana muharebe tankları Ukrayna’nın hizmetine sunuldu. Kiev artık Amerikan imali F-16’ların peşinde lakin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) buna pek sıcak yaklaşmıyor.

Bir yıllık talep

Tank gönderme sonucunın akabinde ağır biçimde gündemde olsa da savaş uçaklarına ait talep yeni değil. Su-24, Su-25, Su-27 ve MIG-29’lara sahip Ukrayna’nın talebi neredeyse bir yılı dolacak savaşın birinci haftalarına dayanıyor.

Tank tartışmasında görüldüğü üzere NATO müttefikleri artık de Ukrayna’ya Savaş Uçağı göndermenin akla yatkın bir atak olup olmayacağı konusunda bölünmüş durumdalar.

Uçak çekimserliği

Daha evvel Abrams gönderilmesini reddeden ABD Lideri Joe Biden, F-16’lar için de birebir tavrı benimsemişti. Polonya ise NATO müttefikleriyle hareket edeceğini duyurmuştu. Fransa, tedarikin savaşı tırmandırıcı olmaması ve uçakların Rus topraklarını vurmaması kuralıyla kapıyı aralık bıraktı. İngiltere ve Almanya ise uçak göndermekten yana değil.

Ukrayna’nın kimi hava kuvvetlerinin envanterinden çıkarmaya başladığı F-16’larda ısrarcı olmasının sebebi tanklarda Leopard 2’leri tercih etmesiyle benzeri. Kiev, 200 uçak talep ediyor. F-16’lar, ortalarında Türkiye’nin de olduğu, 25’ten çok ülke tarafınca kullanılıyor. Bu da geniş bir havuz oluşturulabileceği manasına geliyor. Ukrayna savaşı şu ana kadar hava yerine kara odaklı bir seyir izledi. Hürriyet’ten İnanç Özalp’in haberine göre, pilotların eğitim müddeti de dikkate alındığında uçakların öncelik olup olmadığı sorgulanıyor. Birtakım uzmanlar az sayıda Batı savaş uçağının bile değerli bir caydırıcı tesir yaratabileceği görüşünde. Ukrayna ilkbaharda savunmadan taarruza geçme planı yapıyor. Uçakların bu teşebbüsü destekleme ya da ağır taarruz hazırlığındaki Rusya’yı frenlemeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.