“Vatandaşların ilgisizliği artıyor, demokrasi için ölümcül bir tehlike”

abastard

New member
Demokrasi kavramına ilişkin olarak, “katılım hakkının yaygınlaştırılması yeterli olmayabilir” ve “paradoksal olarak, Anayasa Şartı’nın yürürlüğe girmesinden birkaç on yıl sonra, şöyle bir izlenime sahibim: Bir tür ilgisizlik yayılıyor, vatandaşların ilgisizliği ve kurumların başarılı işleyişine karşı ilgisizlik. Demokrasi için ölümcül bir tehlike“. Bunu Yargıtay Başkanı da savundu, Margherita CassanoRoma Tor Vergata Üniversitesi’nin 2023-2024 yeni Akademik Yılı açılış töreninde bugün yaptığı konuşmada.

Başkan Cassano, “Demokrasi hakkında konuşmak, sadece Anayasanın temel ilkelerini ve kurumların işleyişini düzenleyen kuralları göstermekle kalmıyor, her şeyden önce beni ilgilendiren konu da bu,” dedi. Demokrasi duygusunu derinleştirmek“. “Bugün – gözlemledi – gelişimi için katılım haklarını yaymanın gerekli ve yeterli olduğuna dair yaygın bir inanç var, ancak bu yaklaşıma göre demokrasi bir tür kendi kendine yeten verimli döngüdür, gerçekte analiz çok daha fazlasıdır karmaşık “.

“Ve çelişkili bir şekilde, Anayasa Şartı’nın yürürlüğe girmesinden birkaç on yıl sonra, kurumların işleyişinin başarısına karşı bir tür ilgisizliğin, yurttaş ilgisizliğinin ve kayıtsızlığın yayıldığı izlenimini edindim” dedi Başkan Cassano.

“Bu demokrasi için ölümcül bir tehlike çünkü – kendisi gözlemledi – vatandaşlar ve kurumlar arasındaki kopukluğu belirler, temel Şart’ta yer alan kurallar dizisi olan sözde resmi Anayasa ile maddi Anayasa, yani her birimizin temel Şart’ın kurucu değerlerini gerçekleştirmek için uyguladığı somut davranışlar arasındaki daha fazla kopukluğu belirler. . Bu nedenle vatandaşın Anayasa’nın kendisine verdiği proaktif rolden vazgeçmesi ve demokratik yaşama katılımı başkalarına devretmesi riski vardır.” Başkan Cassano daha sonra şunu belirtti: “Bunlar,evet alışkanlık yoluyla demokrasinin önkoşullarıkamusal yaşamdan, kurumların işleyişinden hoşnutsuzluk ve ayrıca her zaman tüm toplumu birçok yönüyle yansıtmaya çalışması gereken karmaşık demokratik prosedürlere karşı hoşgörüsüzlük açısından yol açtığı tüm tehlikelerle birlikte”.

Biyoetikle ilgili olanlar gibi karmaşık konuları yasaya dahil etme iddiasının kültürel olarak doğru olup olmadığını kendimize sormalıyız.. Acaba modern bir demokratik sistem, yasaların yanı sıra profesyonellerin sorumluluk duygusunu, ahlakını ve yeterliliğini geliştirip geliştiremez mi diye merak ediyorum. Sağlık mesleğini icra edenlerin her gün yapmak zorunda olduğu zor ve acı verici seçimleri bir düşünün”, Başkan Cassano’nun düşüncesi tam da tedavisi mümkün olmayan bir mitokondriyal hastalıktan muzdarip küçük kız Indi Gregory hakkındaki tartışmanın hararetlendiği günlere denk geliyor. Yargıtay Başkanı, “Peki yasanın o sağlık çalışanının çalışmasının her dakikasını tanımlamasını bekleyebilir miyiz?” diye sordu.

“Ya da bu operatörlerin giderek artan becerilerine güvenmemeli ve ‘yumuşak yasa’ olarak adlandırılan, yalnızca ötesine geçemeyeceğimiz aşılmaz sınırın ne olduğunu gösteren yasalar aracılığıyla yeni bir yasa yapma yöntemi sağlamamalıyız” dedi. Cassano daha da gözlemledi.